»

Freedom House: Koronakriza krči svobodo na internetu

Slo-Tech - Neprofitna organizacija Freedom House, ki vsako leto izda tudi poročilo o svobodi na internetu Freedom on the Net, ugotavlja, da je koronakriza pospešila fragmentacijo interneta, uvajanje preprek in krčenje svobode. V letošnjem poročilu so zapisali, da gre za dramatičen padec svobode na internetu, sicer pa je to že 10. leto, ko se svoboda na internetu zmanjšuje. Situacija je sicer v različnih državah precej različna.

Soavtor poročila Adrian Shahbaz dodaja, da bomo v retrospektivi na koronakrizo gledali kakor podobno prelomnico kot 11. september 2001, ki so jo oblasti izkoristile za uvedbo novih sredstev nadzora državljanov. V svojem poročilu so se osredotočili na tri področja: nadzor, cenzuro in fragmentacijo (razpad globalnega interneta na slabo povezane nacionalne koščke).

Na področju nadzora so posebej kritični do razširjenosti aplikacij za boj proti koronavirusu, ki so marsikod po svetu zlorabljene za nadzor. V Indiji je na primer na voljo aplikacija, ki na vladne strežnike...

26 komentarjev

Japonska pripravljena skupaj z EU in ZDA regulirati tehnološke gigante

Reuters - Novi vodja japonske komisije za varstvo konkurence (FTC) Kazuyuki Furuya je dejal, da je Japonska pripravljena skupaj z ZDA in Evropo regulirati tehnološke gigante in preprečiti zlorabo prevladujočega tržnega položaja. Japonska se pridružuje globalnim poizkusom regulacije ponudnikov digitalnih platform, kot so Google, Amazon, Facebook in Apple (GAFA). O davku na digitalne storitve, ki ga na primer uvaja Francija in nekatere druge evropske države, še ni komentarjev..

To med drugim pomeni, da bo FTC zelo podrobno preverjal vse namere o prevzemih drugih podjetij ali morebitne združitve. Tak primer je Fitbit, ki ga kupuje Google in že leto dni tečejo postopki preverjanja skladnosti prevzema, a še vedno niso končana. Ker se podjetja obnašajo povsod po svetu podobno, je globalno sodelovanje ključno, je dejal Furuya. Tako bodo EU, ZDA in Japonska sodelovale pri pripravi pravil o prenosu podatkov. Japonska se zavzema za prepoved izvoza osebnih podatkov v države, ki ne zagotavljajo...

4 komentarji

15 držav članic EU zahteva dolgoročno strategijo glede 5G dezinformacij

vir: Pixabay

Reuters - Strategijo v pismu naslovljenem na Margrethe Vestager, komisarko za digitalno Evropo, Thierryja Bretona, komisarja za notranje trge in Vero Jourovo, komisarko za vrednote in transparentnost, zahteva petnajsterica držav članic. Kot razlog navajajo, da naj bi s tem povezane lažne novice ogrožale gospodarsko okrevanje in doseganje zadanih digitalnih ciljev v EU.

Teorije zarote so doslej v desetih evropskih državah vodile k zažiganji baznih postaj in k napadom na vzdrževalce. Po mnenju avtorjev pisma pa je v zadnjem času na ozemlju EU opaziti še okrepljeno aktivnost anti 5G gibanj.

Države podpisnice zahtevajo več znanstvenih raziskav na temo morebitnega ogrožanja zdravja ljudi ter predlagajo kampanjo ozaveščanja glede dejstev, ki skrbijo nasprotnike 5G.

Države podpisnice - mimogrede, med njimi ni Slovenije - so Poljska, Švedska, Avstrija, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Ciper, Estonija, Finska, Grčija, Latvija, Litva, Luksemburg, Portugalska in Slovaška.

32 komentarjev