»

NSA za nekaj držav hrani vse telefonske pogovore

Slo-Tech - Novi dokumenti iz NSA, ki jih je razkril Washington Post, prinašajo slabe novice, če kličete v državi, ki so jo ZDA uvrstile na svoj radar. Obstajajo namreč države - katere, zaradi nacionalne varnosti časnik ni razkril - kjer NSA prestreza, snema in hrani vse telefonske pogovore.

Da NSA zbira prometne podatke o telefonskih pogovorih po celem svetu, od koder potem gradijo sezname povezanih oseb glede na lokacijo in komunikacije, smo pisali že lani. Letos smo ugotovili, da je svet vendarle prevelik, da bi NSA beležila vse telefonske pogovore. Toda v kakšni državi bi pa to šlo.

Po zadnjih razkritjih ima NSA orodja in tehnične zmožnosti, da prestreza in shranjuje vse telefonske pogovore v zadnjih 30 dneh v neki...

23 komentarjev

Brazilija bo omejila uporabo mobilnih telefonov na certificirane modele

Slo-Tech - V EU sicer ne morete uvoziti elektronike, ki nima ustreznih deklaracij in certifikatov, a če nekako v državo prinesete poceni kitajski ponaredek mobilnega telefona, bo ta deloval. Mobilni telefoni pač niso avtomobili, kjer bi bila uporaba nehomologiranega modela kazniva. Drugače pa je v Braziliji, kjer nepotrjenih modelov sploh ne bo mogoče uporabljati.

Ta teden je v Braziliji začel delovati sistem Siga (Sistema Integrado de Gestão de Aparelhos, integrirani sistem za upravljanje naprav), ki bo blokiral dostop nepotrjenih modelov do mobilnih omrežij v državi. Nacionalna agencija za telekomunikacije (Anatel) bo namreč podeljevala certifikate modelom, ki so naprodaj v Braziliji. Sistem Siga bo...

20 komentarjev

Bitcoin: premiki pri Mt.Goxu, novi virusi in Nakamotov demanti

Slo-Tech - Saga s spletno borzo za prodajo bitcoinov Mt.Gox se počasi razpleta. Po dolgem mrku se je na internet vrnila okleščena različica strani, ki uporabnikom omogoča vpogled v zadnje zabeleženo stanje na računu. Tako lahko vsako vidi, koliko bitcoinov bi dobil, če bi Mt.Gox uspeh rešiti vse težave in stoodstotno poplačati upnike.

Na spletni strani sicer opozarjajo, da so zabeležena stanja informativna in še ne morejo predstavljati prijavljenih terjatev v postopku prisilne poravnave. To se bo spremenilo v prihodnjih tednih, ko bo stekel postopek prijave terjatev.

Lopovom pa izvirnosti ne zmanjka in implozija Mt.Goxa predstavlja odlično priložnost za...

11 komentarjev

Z meritvami polarizacije sevanja ozadja zaznali gravitacijske valove

Temperatura sevanja ozadja, kot jo je izmeril satelit PLANCK.

Slo-Tech - Harvard-Smithsonian Center za astrofiziko je objavil prve rezultate (članek na arXivu), ki neposredno potrjujejo teorijo inflacije, po kateri se je vesolje v prvem delčku sekunde po velikem poku (od 10-36 do 10-32 sekunde) izjemno napihnilo in svojo prostornino povečalo vsaj za faktor 1078. Ekipa na projektu BICEP2 je v mikrovalovnem sevanju ozadja zaznala gravitacijske valove, kar je korak k potrditvi pravilnosti teorije inflacije.

Mikrovalovno sevanje ozadja je najstarejša slika vesolja, ki jo imamo. Gre za ostanke svetlobe iz starosti vesolja 380.000 let, ko se je vesolje dovolj ohladilo, da so nastali atomi in je postalo prozorno. Pred to točko svetloba ni mogla uiti materiji, zato vesolje ni bilo prozorno. Takrat oddana svetloba pri rekombinaciji protonov in elektronov v...

25 komentarjev

Razvijalci našli stranska vrata v Androidu, ki teče na Samsung Galaxy mobilnikih

Slo-Tech - Replicant je operacijski sistem za mobilne telefone, ki temelji na Androidu. A za razliko od Androida je ne vsebuje nobene lastniške kode. Skupina razvijalcev, ki razvija Replicant, je pred kratkim ugotovila, da jedro Androida, ki teče na telefonih Samsung Galaxy vsebuje stranska vrata, preko katerih je iz modema (basebanda) mogoče dostopati do vsebine mobilnega telefona oziroma uporabniških podatkov (seznam dokazano ranljivih telefonov in analiza zlonamerne kode). To bi lahko omogočilo dostop do podatkov na telefonu preko mobilnega omrežja.

Mobilni telefoni namreč vsebujejo več ločenih prosorjev. Najpomembnejši je tim. aplikacijski procesor (ang. general-purpose applications processor), na katerem tečejo operacijski sistem in uporabniške aplikacije, poleg njega pa mobilni telefoni vsebujejo še tim. radijski procesor (ang. baseband processor; zanj se uporabljata tudi izraza modem ali radio), na katerih pa teče realno-časovni (ang. real time OS; v mobilnih omrežjih je pri...

18 komentarjev