»

Sodišče v Nemčiji začasno ustavilo gradnjo Tesline tovarne Gigafactory 4 v Berlinu

Slo-Tech - Gradnja nove Tesline tovarne v Berlinu, za katero je Tesla lokacijo razkrila novembra lani, se je ustavila. Tovarno Gigafactory 4, v kateri bi morali leta 2021 proizvajati baterije in vozila, so se odločili umestiti v širši Berlin (natančneje v Gruenheide) zaradi bližine industrije in izobražene delovne sile. Tesla želi zaposliti 12.000 ljudi, ki bodo letno proizvajali 150.000 vozil. A le nekaj dni po začetku pripravljalnih del za gradnjo je višje sodišče v Berlinu odločilo, da je treba najprej razrešiti okoljsko problematiko in pritožbe okoljevarstvenih organizacij.

Pri gradnji tovarne bi namreč morali posekati 91 hekterjev gozda, kar so začeli izvajati v četrtek. Okoljevarstvena organizacija Zelena liga (Grüne Liga Brandenburg) je takoj vložila zahtevek za izdajo začasne odredbe o prepovedi poseka, ki jo je sodišče sedaj izdalo. Sodišče je tako hitro reagiralo, ker bi Tesla v še treh dneh posek dokončala. Agencija za okolje je v četrtek pred začetkom zemeljskih del dala soglasje...

35 komentarjev

Roboti postajajo uporabni v mikrokirurgiji

Technology Review - Na Nizozemskem so opravili prvi klinični preizkus robota v operativnih posegih z natančnostjo pod milimetrom. Rezultati so spodbudni, kar navdaja z upanjem, da se bodo takšni, tudi za izurjene kirurge zelo zahtevni posegi, lahko kmalu izvajali v širšem merilu.

Roboti so pri kirurških operacijah v omejeni rabi že več desetletij, a se doslej zaradi slabega razmerja med koristmi in ceno še niso posebej razširili. Najbolj množičen in razvpit med njimi je da Vinci, katerega tegobe so značilne za to področje. Poglavitna prednost tovrstnih sistemov naj bi bilo udobnejše delovno mesto za kirurga, saj mu zaradi telenadzora ni treba neposredno držati za instrumente. Toda študije v dveh desetletjih še niso uspele pokazati bistvenih koristi da Vincija za bolnike, kar ob ceni dveh milijonov dolarjev za posameznega robota ne navdaja z optimizmom. Zdaj se za stroje odpira novo področje: v operacijah z zahtevano natančnostjo desetink milimetra (da Vinci je natančen zgolj na milimeter), kar je...

3 komentarji

Kitajska nad koronavirus tudi z dezinfekcijo in uničevanjem bankovcev

Slo-Tech - Eno izmed neodgovorjenih vprašanj o novem koronavirusu je njegova življenjska doba na površinah in predmetih. Sredstva za dezinfekcijo ga brez težav uničijo, a na neobdelanih površinah se lahko zadržuje več ur. Eden izmed predmetov, ki najintenzivneje kroži med ljudmi, je gotovina. Zato so se kitajske oblasti odločile za ekstremen ukrep. Bankovce iz provinc, kjer se virus najbolj širi, bo centralna banka dezinficirala in v obtok vračala po najmanj dveh tednih. Gotovino iz manj okuženih področij bodo v obtok vračali po tednu dni.

Dezinfekcijo bodo izvajali z ultravijolično svetlobo, ki ima dovolj visoke frekvence, da poškoduje dedni zapis virusa, ker pretrga vezi v molekuli. Drugi način dezinfekcije, ki ga bodo uporabljali, je segretje na višjo temperaturo, kar prav tako škoduje koronavirusu. V večini primerov pa bo kitajska centralna banka okrepila izdajo novih bankovcev, stare pa bodo uničevali. Načrtujejo, da bodo samo v Hubeiju, kjer je epicenter epidemije, v obtok sprostili za...

17 komentarjev

Linux odpravlja težavo zaradi leta 2038

Slo-Tech - Naslednji računalniški konec sveta bo leta 2038, ko se bo 19. januarja iztekel Unixov čas. Vse od začetka Linux čas shranjujejo kot predznačeno 32-bitno število, ki je 1. januarja 1970 ob polnoči znašalo natanko 0. Natanko 231 sekund pozneje bo spremenljivka time_t dosegla najvišjo možno vrednost, nato pa bo skočila nazaj na začetek. To predstavlja težavo, ki se je razvijalci dobro zavedajo in jo bodo v novi verziji Linuxovega jedra rešili.

V Linuxu 5.6 bo spremenljivka time_t 64-bitna tudi v 32-bitni inačici jedra, torej tudi v musl-1.2 in glibc-2.32. To pomeni, da bodo aplikacije, ki bodo to razumele, pravilno delovale tudi po letu 2038. Programi, ki neposredno kličejo sistemske funkcije, bodo morali uporabljati sistemske klice time64, ki so bili dodani v jedru 5.1. Kjer 64-bitne spremenljivke time_t ne bo možno uporabiti, bodo programi morali uporabiti CLOCK_MONOTONIC.

Večina že dandanes uporablja 64-bitne sisteme, kjer je time_t 64-biten in težave ne bo (oziroma bo v letu...

11 komentarjev

Microsoft zaradi hroščev umaknil dva popravka

vir: Flickr

Slo-Tech - Microsoft je včeraj umaknil redni skupni popravek KB4532693, objavljen pretekli torek, potem ko so družbena omrežja preplavile pritožbe o izginotju uporabniških profilov, nekaterim so z namizja izginile datoteke, drugim pa so se pomešele ikone in (o groza) slike ozadij na namizju. Nekateri poročajo o neprestanem vnovičnem zaganjanju sistema, črnem zaslonu, izginuli vsebini start menija in še čem.

Izkazalo se je, da je sistem med nameščanjem popravka napravil začasni uporabniški profil in mu tudi spremenil končnico, bodisi v .000 ali pa .bak. Rešitev je seveda prenos vsebine teh začasnih map v originalno mapo z uporabnikovim profilom.

Druga včeraj umaknjena nadgradnja pa je samostojni varnostni popravek KB4524244, ki je prizadel tako domače kot strežniške namestitve in zaradi katerega so uporabniki poročali o težavah pri zagonu, zamrzovanju sistema in drugih nevšečnostih. Kot zdravilo pri Microsoftu svetujejo pregled zgodovine nadgradenj in odstranitev KB4524244. Nova različica je...

17 komentarjev