»

Broadcom kupuje CA Technologies

Slo-Tech - O Broadcomovih nakupnih ambicijah smo nazadnje pisali pred pol leta, ko je Broadcomov poizkus prevzema Qualcomma zaradi nasprotovanja Trumpove administracije padel v vodo. Sedaj pa se obeta manjši, a precej nenavadnejši prevzem. Broadcomm bo za 19 milijard dolarjev prevzel CA Technologies. Kupnino, ki glede na borzno vrednost CA predstavlja 20-odstotno premijo, bodo poravnali z denarjem.

Broadcom je znan proizvajalec čipov, medtem ko je CA (nekdanji Computer Associates) programsko podjetje. CA proizvaja v glavnem programe, ki se uporabljajo v IT-infrastrukturi velikih podjetij (za mainframe). Podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 1976, je v tem času precej zraslo in se prebilo skozi nekaj nakupov in prevzemov. V...

4 komentarji

Sporazumevanje z morsejevo abecedo? Zakaj pa ne.

vir: Wikipedia
The Verge - Google je že pred časom ponudil svojo tipkovnico GBoard z možnostjo vnašanja teksta v Morsejevi abecedi, po novem, pa si jo bodo lahko omislili tudi uporabniki platforme iOS. Čeprav vse skupaj zveni nekoliko smešno, pa ta način sporazumevanja lahko precej olajša tipkanje tako ali drugače hendikepiranim osebam, denimo tistim s cerebralno paralizo.

Morsejeva abeceda je sicer malone 200 let star sistem za kodiranje črk, številk in ločil, ki jo je iznašel Samuel Morse, človek, ki nam je izumil tudi telegraf.

Zaslon vaše mobilne naprave bo tako dobil dva velika gumba, enega za črtico in drugega za piko, kar pomeni, da boste z nekaj vložka v znanje nove abecede lahko tipkali tudi z roko v žepu oz. pod mizo. Slednje utegne biti še posebej...

12 komentarjev

Krivec za izpuste CFC-jev kitajska industrija poliuretanskih pen

Slo-Tech - Britanska nevladna okoljevarstvena organizacija EIA (Environmental Investigation Agency) je pridobila informacije, ki kot krivca za nenavadno povišanje koncentracij prepovedanih ozonski plasti škodljivih klorofluoroogljikov (CFC) izpostavlja kitajsko industrijo penastih mas. EIA v svojem poročilu navaja, da so krivci številna kitajska podjetja, ki proizvajajo penaste mase in druge izolacijske materiale, ki se uporabljajo v gradbeništvu. Sporni CFC-11 se v vsaj osemnajstih podjetjih uporablja kot ekspandirno sredstvo pri proizvodnji poliuretanskih pen. Ugotavljajo, da ne gre za izolirane incidente, temveč povsem uveljavljeno industrijsko prakso na Kitajskem, kjer je CFC-11 rutinsko v uporabi. Zaradi tega EIA poziva kitajsko vlado in ostale podpisnike montrealskega sporazuma k ukrepanju.

Zgodba se je začela maja, ko je Nature objavila rezultate raziskave o...

9 komentarjev

Kitajci dobili licenco za x86-64

Slo-Tech - Dolgo časa so čipe na arhitekturi x86 proizvajali AMD, Intel in VIA, a to se spreminja. Prihajajo procesorski čipi Dhyana na AMD-jevi arhitekturi Zen (x86-64), ki jih proizvaja kitajski Hygon. Gre za rezultate dogovora iz leta 2016, ko je AMD skupaj s Kitajci ustanovil podjetje, s čimer so Kitajci dobili intelektualno lastnino in licence, AMD pa tedaj prepotrebnih 293 milijonov dolarjev. AMD poudarja, da Kitajcem ne prodaja končnega dizajna procesorja, temveč Hygon sam dizajnira čipe za potrebe kitajskega trga strežnikov. A Dhyana je tako podoben AMD-jevim EPYC, da Linux kakšne posebne razlike ne potrebuje.

Da Kitajci želijo in potrebujejo lastne procesorske čipe, ni nič novega. Že leta 2015 jim je na primer Obamova administracija onemogočila uvoz Intelovih Xeonov. V...

35 komentarjev