Kdo kupuje stare knjige? Amazon, ki jih skenira in uničuje
Matej Huš
19. avg 2026 ob 07:21:37
Usoda ni brez smisla za ironijo in tako je največji trgovec na svetu, ki je začel kot knjigarna, postal velik kupec knjig. Antikvariati ugotavljajo, da se je povpraševanje po starih knjigah nenavadno povečalo, naročniki teh knjig pa so običajno onstran Luže. Špekulacije, da gre za razvijalce umetne inteligence, ki potrebujejo nove, še nedigitalizirane podatke za svoje modele, niso iz trte izvite.
Na 404media so šli na lov za pošiljko redkih starih knjig in ugotovili, da so končale v Amazonovih skladiščih v Nevadi. Primer je naročilo 1000 knjig na platformi Biblio, kjer je možen anonimni nakup. Prodajalec je posumil, da je kupec povezan z umetno inteligenco. In res.
Amazon jih uporablja za trening svojih modelov umetne inteligence, za kar ji skenirajo. S tem ne bi bilo nič narobe, če ne bi bil postopek destruktiven. Skeniranje je lažje in hitrejše, če knjige razrežejo, skenirajo kot snop listov, in nato zavržejo. Takšno uničevanje knjig je sicer povsem legalno, saj so jih pošteno kupili, a v razvitem, na pisani besedi utemeljenem svetu neprimerno.
Tega se zaveda tudi Amazon, ki svojega početja ne obeša na veliki zvon. Pri redkih knjig, ki so morda ohranjene le v nekaj izvodih, pa je to početje tudi pravno problematično.