Val Kilmer z umetno inteligenco vstal od mrtvih

Matej Huš

19. apr 2026 ob 10:43:45

Izšel je prvi videonapovednik za film As Deep as the Grave, v katerem nastopa tudi pokojni Val Kilmer. Igralca, ki ga poznamo iz Top Guna in je zaradi pljučnice umrl lani, je oživila umetna inteligenca. V filmu, ki pripoveduje o paru arheologov, Ann Axtell Morris in Earlu H. Morrisu, v jugozahodnih ZDA v 20. letih minulega stoletja, bo Val Kilmer upodobil katoliškega duhovnika.

Kilmer je vlogo dobil še pred smrtjo, nato pa so zamude v produkciji film toliko zamaknile, da Kilmer ni posnel niti enega samega prizora. V preteklih filmih je Kilmer že sodeloval z umetno inteligenco, ki je v najnovejšem Top Gunu: Maverick spremenila njegov glas, sodeloval pa je tudi z britanskim podjetjem Sonantic, ki je iz njegovih starih posnetkov ustvarilo model glasu.

V novem filmu so šli še korak dlje in bo umetna inteligenca ustvarila njegovo podobo in glas. V preteklosti so si na tak način že pomagali, da so posneli dodatne prizore, denimo v filmu Furious 7, ker je Paul Walker med snemanjem umrl. Podobno so v Rogue One: A Star Wars Story oživili Petra Cushinga.

Režiser Coerte Voorhees je dejal, da so Vala Kilmerja poustvarili z dovoljenjem njegovih dedičev predvsem zato, da jim ni bilo treba iskati novega igralca, kar bi podražilo produkcijo. Dodaja, da so dediči prejeli ustrezno nadomestilo in da so pri produkciji sledili vsem smernicam združenja igralcev. Vsi nad tem niso navdušeni.