Lani Linux najviše doslej, kako bo letos?

Matej Huš

1. jan 2025 ob 13:07:09

Na pol v šali napol zares se vsako leto vprašamo, ali je naposled pred nami leto Linuxa. Tudi danes zato premislimo, ali bo leto 2025 leto Linuxa na osebnih računalnikih, saj drugod že teče v bistveno večjem deležu. Linuxovi zagovorniki poudarjajo, da je v minulem letu Linuxov tržni delež prvikrat presegel štiri odstotke, julija pa dosegel rekord pri 4,4 odstotka (izmerjeno pri StatCounterju). A od avgusta je šlo počasi nazaj proti štirim odstotkom konec leta. Dolgoročni trend je sicer še vedno pozitiven, podobno velja tudi za OS X, medtem ko Windows počasi izgublja tržni delež že leta.

Letos bo Microsoft ukinil uradno podporo za Windows 10, kar bi lahko nekoliko povečalo navdušenje nad Linuxom - a bo učinek bržkone majhen. Tudi za Windows 10 se bodo našli triki za podaljšanje podpore, in sicer ESU za domače uporabnike do leta 2026, ESU za poslovne uporabnike do leta 2028, LTSC 2019 do leta 2030 in tako naprej. V tem času bo tudi strojna oprema počasi zastarevala in nadgradnja na Windows 11 bo čedalje bolj logično nadaljevanje. Na starejši strojni opremi pa bi se Linux lahko uveljavil kot dobra zamenjava.

Linux je v minulih letih in desetletjih naredil velik korak naprej. Njegova uporaba je danes bistveno prijaznejša do povprečnega uporabnika kot nekoč. Razvoj ne jenja in letos Linux prinaša prehod na Wayland, izid Debiana 13 in konec podpore za Ubuntu 20.04 LTS. A ključno vprašanje je podpora za široko paleto strojne opreme in združljivost s programi, ki jih uporabniki potrebujejo ali pa so jih navajeni.