TikTok v ZDA še korak bliže blokadi

Matej Huš

7. dec 2024 ob 11:40:51

V ZDA še vedno poteka pravna bitka, ali bo TikTok lahko obstal v trenutni obliki ali pa ga bo moral lastnik kitajski ByteDance odprodati, kar zahteva ameriška administracija. Zakon, ki to zapoveduje, ByteDance izpodbija na sodišču, a je ta teden doživel udarec. Drugostopenjsko sodišče je razsodilo, da je zakon v skladu z ameriško ustavo. Ugotovilo ni niti kršitev prvega amandmaja niti petega amandmaja. TikTok ima še dober mesec časa, da najde novega lastnika.

Zakon zahteva, da ByteDance proda svoj delež v podjetju do 19. januarja. Če se to ne bo zgodilo, TikTok ne bo imel več dovoljenja za delovanje v ZDA. Ponudniki dostopa do interneta in ponudnika spletnih tržnic (Google, Apple) so najbolj očitna vrata, ki se bodo zaprla. Ti ne bodo smeli več nuditi svojih storitev ByteDanceu, kamor sodi tudi gostovanje aplikacije, sicer jih čakajo visoke kazni. Mogoče je sicer enkratno podaljšanje tega roka, o čemer bo odločala še Bidnova administracija, saj mu mandat poteče 20. januarja.

ByteDance je napovedal pritožbo na vrhovno sodišče, ki pa seveda ni obvezano primera sprejeti v obravnavo. Vrhovno sodišče sprejme le dober odstotek primerov, ki so jim predloženi, v ostalih primerih pa brez obravnave potrdijo drugostopenjsko odločitev. ByteDance meni, da bo sodišče primer obravnavalo, ker gre po njegovem mnenju za kršitev pravice Američanov do svobode govora. TikTok ima namreč 170 milijonov uporabnikov samo v ZDA.

Medtem ameriška administracija vztraja, da TikTok predstavlja grožnjo za nacionalno varnost. Očitajo mu povezave s kitajskimi oblastmi, ki naj bi po eni strani imele dostop do podatkov, ki jih zbira platforma, po drugi strani pa usmerjala vsebine, ki so jim ljudje izpostavljeni, kar vpliva na njihova stališča. Sodišče je v odločitvi izpostavila pomembno svobode izražanja, a prav zaradi ogromnega obsega platforme poudarilo pomembnost neodvisnosti od kitajske države.

Ni še jasno, kaj se bo zgodilo po zamenjavi oblasti v ZDA. Dasiravno novi ameriški predsednik ne more preprosto razveljaviti zakona, je letos že dejal, da sam ne bi nikoli prepovedal TikToka. To je sicer v nasprotju z njegovimi dejanji v prejšnjem mandatu, ko je sam začel postopek za prepoved platforme v ZDA.