AMD proda več strežniških procesorjev od Intela

Matej Huš

6. nov 2024 ob 13:41:53

Intel je bil svoj čas nesporni gospodar procesorskega trga. Tudi ko je konkurenca začela najedati njegov tržni delež v domačih sistemih, so strežniki ostajali neosvojena trdnjava. Razmere so se začele spreminjati z izidom AMD-jevih procesorjev Epyc, sedaj pa se je tehtnica prvikrat prevesila v njihovo smer. AMD jih je prodal več.

V minulem četrtletju je Intel ustvaril 3,3 milijarde dolarjev prihodkov v segmentu podatkovnih strežnikov. AMD je v tem segmentu v istem času ustvaril 3,5 milijarde prihodkov, s čimer je prvikrat presegel Intel. Še pred dvema letoma je Intel ustvarjal več kot pet milijard dolarjev v tem segmentu. Kupci namesto po Xeonih raje posegajo po AMD-jevih Epycih.

A ta primerjava je zavajajoča, ker skriva tihega giganta. Čedalje več podatkovnih centrov in superračunalnikov uporablja tudi grafične čipe, ki jih izdatno proizvaja Nvidia. Ta je samo omrežne opreme prodala za 3,7 milijarde dolarjev, še za 22,6 milijard dolarjev pa grafičnih čipov. Vsi sicer ne končajo v strežnikih, veliko pa.

Še en poraz pa je Intel zabeležil na borzi. Delnica je sicer v zadnjem mesecu zrasla za pet odstotkov, a je še vedno tretjino niže kot v enakem obdobju lani. Intelova delnica se bo po 25 letih poslovila iz indeksa Dow Jones Industrial Average, ki sledi 30 najpomembnejšim podjetjem v ZDA. A delnice iz indeksov lahko izpadejo, če podjetje slabo posluje, propade ali se cena delnic preveč poceni. To se je sedaj zgodilo Intelu, ki ga bo zmenjala delnica Nvidie. Ta je v tem letu poletela za 190 odstotkov.