Microsoft uvaja lastne strežniške čipe
Jurij Kristan
16. nov 2023 ob 22:52:23
Pri Microsoftu so na konferenci Ignite 23 v Seattlu pokazali svoja prva čipa, v celoti oblikovana znotraj podjetja, ki sta namenjena njihovemu oblaku Azure in ju zaenkrat ne nameravajo tržiti.
S skokovitim razvojem in širjenjem storitev v oblaku so strežniške farme, ki predstavljajo njihovo tehnično hrbtenico, postale ogromni, kompleksni sistemi. Največji ponudniki zato že nekaj časa z namero optimizacij uvajajo vse več lastnih strojnih rešitev, kot so denimo Amazonovi procesorji Graviton. Z eksplozijo generativnih algoritmov in velikih jezikovnih modelov se je potreba po specializirani strojni opremi še povečala, saj v Nvidii ne uspejo dobaviti vseh naprav, ki jih za pospeševanje strojnega učenja potrebujejo njihove stranke - OpenAI naj bi zgolj za lansiranje ChatGPTja potreboval 30.000 čipov A100. Zato zeleni pospeševalci strojne pameti na Ebayu dosegajo astronomske zneske, podjetje pa nenehno beleži rast prihodkov. V Redmondu so zato pljunili v roke in oblikovali dva čipa za svoj oblak Azure: Maia 100 je pospeševalec strojnega učenja, namenjen predvsem velikim jezikovnim modelom, kot je GPT, Cobalt 100 pa je 128-jedrni Armov procesor, namenjen drobnarijam, kot je poganjanje strežnikov SQL in pogovorov v Teams.
Oba čipa za Microsoft izdelujejo v TSMCju, in sicer v 5-nanometrskem procesu. Po besedah inženirjev sta optimizirana tako za zmogljivost kot varčnost, pri čemer pa natančnejših številk še ne razkrivajo, saj sta še v začetni fazi uvajanja. V podjetju poudarjajo, da ne gre za komercialna izdelka, saj ju ne nameravajo prodajati, temveč sta element fine optimizacije Azura; ob tem pravijo še, da se ne odrekajo partnerstvom z Nvidio in AMDjem, ki sta doslej dobavljala procesorje za Microsoftov oblak. S tem skušajo v Redmondu diverzificirati dobavne verige, s čimer bi bili odpornejši na morebitna pomanjkanja čipov v prihodnosti. Poleg strojnih smo na konferenci videli še nekaj programskih najav; tako so preimenovali Bing Chat, in sicer v Microsoft Copilot, s čimer se želijo bolje ločiti od ChatGPTja, toda hkrati je znamka Copilot s tem postala že precej nasičena.