Konec poti za datotečni sistem ReiserFS

Matej Huš

3. sep 2023 ob 12:31:39

Po zgodbi o datotečnem sistemu ReiserFS bi zlahka posneli tudi film, a njegov konec ne bi bil srečen. Svoj čas napreden datotečni sistem, ki ga je leta 2001 začel razvijati Hans Reiser, bodo v Linuxu 6.6 sedaj označili kot zastarel (obsolete). To v praksi pomeni, da novega razvoja ne bo, v prihodnjih letih (najverjetneje 2025) pa lahko pričakujemo, da bodo iz kode odstranili podporo zanj. Že lani so ReiserFS označili kot nepriporočen (deprecated).

To ni presenečenje, saj so ReiserFS sčasoma uspešno zamenjali drugi datotečni sistemi, pa tudi sicer ni bil nikoli med najpopularnejšimi. Tako se danes uporabljajo v glavnem ext4, XFS ali Btrfs. Da bi ReiserFS prilagodili na nove potrebe in mu dodali podporo za moderne funkcije, bi bilo predrago, je razvijalec SUSE Jan Kara dejal že lani. Z njim se strinja tudi Linus Torvalds, ki je v jedru 6.6-rc1 prilepil oznako zastarel.

Eden izmed razlogov za propad ReiserFS pa je domala filmski. Njegov glavni razvijalec Hans Reiser je leta 2006 umoril svojo nekdanjo ženo, kar je tudi priznal in policijo odpeljal do trupla. Kasneje je bil obsojen na vsaj 15 let zaporne kazni, a je še vedno za rešetkami. Zaposleni v Namesys so tedaj dejali, da se bo razvoj ReiserFS nadaljeval, a je podjetje leta 2008 propadlo. Razvoj je nadaljevala odprtokodna skupnost, a so distribucije že uporabljale druge datotečne sisteme. SuSE Linux je ReiserFS uporabljal med leti 2000 in 2006. Opustitev ni bila povezana z njegovim prvim avtorjem, temveč so preprosto našli boljše tehnične rešitve, je tedaj trdil SuSE.

Nekaj ostankov je še živih. ReiserFS še živi v inkarnaciji Reiser5, ki po besedah razvijalca Edwarda Shishkina ne bo ukinjena. Medtem ko se naslednik Reiser4 nikoli ni uveljavil in prispel v glavno vejo jedra, je usoda Reiser5 za zdaj še nejasna.