Razlog za kaos na newyorški borzi je človeška napaka na sistemu za varnostno kopijo
Matej Huš
26. jan 2023 ob 22:07:53
V torek je trgovce na newyorški borzi NYSE zjutraj pričakal nenavaden prizor, saj so bili otvoritveni tečaji delnic daleč od zaključnih tečajev prejšnjega dne. Sledilo je divje nihanje za več deset odstotkov, zaradi česar so se sprožali varovalni mehanizmi, ki ob izjemnih nihanjih ustavijo trgovanje. Ko se je trgovanje s posameznimi delnicami nadaljevalo, večinoma pet do deset minut po odprtju trga, so bile cene že precej bliže ponedeljkovim. Borza pa je preklicala na tisoče naročil, ki so bila izvedena v prvih minutah po nerealnih cenah. Sedaj smo izvedeli, da je bil razlog za kaos človeška napaka.
Ob odprtju borze, ki se zgodi ob 9.30 po lokalnem času, se mora oblikovati otvoritveni tečaj, kar ni trivialno opravilo. Vsa nakupna in prodajna naročila se zberejo na kup, nato pa se oblikuje tečaj, po katerem se izvede največ poslov. Tako imenovano iskanje cene (price discovery) se izvede avkcijsko in zagotavlja, da so tečaji stabilni. Če se ponoči ni zgodilo nič pretresljivega, je otvoritvena cena blizu zaključne cene prejšnjega trgovalnega dne, ni pa to nujno. Podjetja poslovne rezultate običajno objavijo po koncu trgovanja in to pomeni, da bo naslednji dan cena lahko precej drugačna.
V torek se to ni zgodilo. Da je na primer Walmart prejšnji dan zaključil pri 142,64 dolarja, v torek pa začel pri 159,88 dolarja, niso bili krivi fantastični poslovni rezultati. Razlog je tičal tisoč kilometrov proč v Chicagu, kjer ima trgovalni sistem vse od napadov leta 2001 varnostno kopijo. Vsako popoldne, ko je trgovanja konec, se ta sistem zažene in preveri. V ponedeljek zvečer pa zaposleni niso pravilno zaustavili tega sistema, zato so trgovalni sistemi na NYSE naslednji dan privzeli, da ne gre za odpiranje trga, temveč nadaljevanje trgovanja. Zato se ni zgodila normalna otvoritvena avkcija, zagotavljalci likvidnosti (Designated Market Makers) pa niso objavili začetnih tečajev avkcij. Tečaji so divje nihali. Čeprav so težave odpravili sorazmerno hitro, pa so pravi razlog iskali več ur.
Prav tako je več ur trajalo iskanje poslov, ki bodo morali biti razveljavljeni, ker niso bili opravljeni po pošteni in transparentni ceni. Stroški bodo veliki, a je NYSE na to tudi pripravljena. Vsak mesec ima v posebnem skladu na voljo 500.000 dolarjev za izplačilo odškodnin, ki nastanejo ob tovrstnih težavah, ki vodijo do razveljavitve poslov. To pot naj bi šlo za vsaj 4300 poslov z 251 delnicami. Zaradi kompleksnosti trgovanja in izvedenih instrumentov, ki lahko divje nihanje sproži varovalke (stop-losses), neupravičeno zapre posle z vzvodom, zradira prodaje na kratko in podobno, škodo še ocenjujejo. NYSE ni potrdila, da bo sklad za napake zadoščal za poplačila.