V Sojuzu MS-22 odkrili luknjo, ki je ne bodo popravljali

Matej Huš

20. dec 2022 ob 22:38:59

Po podrobnem pregledu so ruski strokovnjaki ugotovili, zakaj je Sojuz MS-22, ki je trenutno spojen z Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), izgubil vso hladilno tekočine iz zunanjega tokokroga. Predvsem pa so se odločili, da napake ne bodo odpravljali, ker da ni kritična. V nedeljo so z robotsko roko Canadarm2 pregledali zadnji del sojuza in našli 0,8 milimetra široko luknjo, skozi katero je iztekla hladilna tekočina. To je bila edina poškodba, ki so jo odkrili med pregledom.

Tudi zato so se odločili, da sojuz ne potrebuje kakšnih nujnih popravil ali ukrepov. Za zdaj tako ostajata le dve možnosti. Bodisi bodo tri prebivalce ISS, ki so tja prispeli s sojuzom septembra letos, z istim plovilom tudi odpeljali domov bodisi bodo v ta namen na ISS poslali Sojuz MS-23. V skrajnem primeru bi ta lahko poletel že 19. februarja, a bi to povzročilo dodatne stroške, čemur se želijo izogniti. Roskozmus zato želi astronavte vrniti kar z istim plovilom.

Sojuzi so žilava plovila, ki prebrodijo tudi manjše težave. Zaradi izpada zunanjega hladilnega tokokroga hujših posledic ni pričakovati, se bi pa lahko računalniki v plovilu pregreli. V najslabšem primeru bi zato med povratkom izpadli, kar bi terjalo ročni pristanek. Posadka in plovilo sta tega sposobna, ni pa to udobno.

Razlog za poškodbo je bržkone udarec mikrometeorida. Trenutno je največja težava, da Sojuz MS-22 ne more opravljati funkcije plovila za evakuacijo v sili, če bi bilo to potrebno zaradi drugih težav na ISS.