Kako evropski velikan čipov krmari med ZDA in Kitajsko

Matej Huš

22. okt 2022 ob 20:36:29

Medtem ko ZDA in Kitajska bijeta trgovinsko vojno, v kateri imajo ZDA na področju polprevodniške tehnologije občutno prednost, se v javnosti bolj malo omenja najpomembnejše evropsko podjetje iz te branže. Nizozemski ASML je vodilni proizvajalec opreme za proizvodnjo čipov, brez katere ne bi bilo modernih čipov v 7-nm ali 5-nm tehnologiji. Za zdaj ASML uspešno krmari med velesilama, saj je v zadnjem četrtletju celo preseglo pričakovanja in ustvarilo 5,8 milijarde evrov prihodkov ob bruto marži 51,8 odstotka. V letu 2022 načrtujejo 21,1 milijarde dolarjev prihodkov in 50-odstotno bruto maržo.

Povpraševanje po njihovih proizvodih je še vedno visoko, največja stranka pa ostaja TSMC. ASML ima tržno kapitalizacijo 170 milijard evrov in se z omejitvami pri prodaji opreme sooča od leta 2019. Tedaj so želeli svoje najnovejše stroje za proizvodnjo čipov v ekstremnem UV (EUV) prodajati tudi na Kitajsko, a so nizozemske oblasti prikimale ameriški administraciji in posel ustavile. Odslej ASML na Kitajsko ni prodal nobenega stroja za proizvodnjo v EUV, medtem ko se izvoz starejše tehnologije (deep UV) normalno nadaljuje.

Z novo ameriško administracijo sicer potekajo pogajanja, katere opreme ne bi prodajali Kitajcem. Američani želijo preprečiti tudi izvoz DUV, kar je po ASML-jevem mnenju nesmiselno, ker so jih v preteklosti nekaj že prodali. Evropska komisija skupaj z nizozemsko in nemško vlado lobira proti nadaljnjim omejitvam, ASML pa odvrača, da imajo v svojih izdelkih tako ali tako zelo malo ameriške tehnologije. Oktobrske zaostritve izvoznih omejitev ASML niso prizadele, so pa nekatere ameriške konkurente. ASML na Kitajskem ustvari 15 odstotkov prihodkov.

Trenutno ameriško ministrstvo za trgovino omejuje izvoz izdelkov, ki imajo vsaj 25 odstotkov komponent iz ZDA. Govori se, da bi to neskončno zaostrili na izdelke, ki imajo kakršnekoli ameriške komponente, a za zdaj se to še ni zgodilo. Takšna široka omejitev bi zagotovo prizadela ASML, a tudi veliko večino ostalih podjetij po svetu. Globalne dobavne verige so prepletene in težko si je zamisliti tehnične proizvode, ki ne bi imeli popolnoma nič ameriškega.

Izvršni direktor ASML Peter Wennink je v sredo ob razgrnitvi četrtletnih rezultatov dejal, da vpliv ameriških omejitev za zdaj ostaja zamejen. So pa na primer zaposlenim v ameriški podružnici že naročili, naj prenehajo sodelovati s kitajskimi strankami. V prihodnjih mesecih bodo zato budno spremljali, kako se bo razvijala situacija, saj bi eskalacija lahko pahnila v težave tudi ASML.