Ali Windows 11 res ne more delovati na starih procesorjih?

Matej Huš

11. jun 2022 ob 12:54:29

Do pojava Windows 7 je moral biti procesor le dovolj hiter, pa je bil Microsoft zadovoljen. Windows je deloval na vseh združljivih procesorjih, dokler so zmogli dovolj hitro izvajati ukaze, medtem ko generacija ni bila zelo pomembna. Windows 7 se je prvi, a šele z namestitvijo ene izmed posodobitev, začel pritoževati, da je procesor prestar. Windows 11 pa je že zelo izbirčen. Zahteva Intelove procesorje Core osme generacije ali AMD-jev Ryzen 3000 oziroma novejše ter Secure Boot in TPM 2.0. V praksi to pomeni, da računalniki iz leta 2018 z Windows 11 ne bodo imeli težave, za starejše pa ni nujno, da bodo imeli dovolj novo strojno opremo. Microsoft pojasnjuje, da je to nujno, ker le novejši podpirajo varnostne funkcionalnosti.

V praksi je seveda malce drugače. Windows 11 je možno na silo namestiti na vse računalnike, ki zmorejo poganjati 64-bitni Windows 10. Večjih težav ni, le da nekatere možnosti avtomatičnega nameščenja, recimo obnovitve sistema, če gre kaj narobe, ne delujejo. Občasno se bo Windows tudi pritožil, da računalnik ne izpolnjuje pogojev za namestitev, to pa je tudi vse. A Microsoft uradno vztraja, da se tega pač ne počne.

Zato je toliko zabavnejša zadnja prigoda
, ko je Microsoft zaradi hrošča pomotoma ponudil nadgradnjo na novo verzijo Windows 11 22H2 vsem. Na voljo je bila v programu Windows Insiders v kanalu Release Preview, možnost namestitve pa so imeli tudi lastniki nepodprtih procesorjev. Microsoft je napako priznal in dejal, da že preiskuje, kaj je šlo narobe. Nekateri so posodobitev tudi namestili, kar pa predstavlja težavo. Ko bo napaka odpravljena - in to se bo zgodilo - ne bodo mogli več nameščati posodobitev in popravkov. Zato je priporočljivo, da izkoristijo 10 dni časa, kolikor imajo na voljo za prestop nazaj na Windows 10 brez izgube podatkov in nastavitev sistema.