Vsebina uredbe o digitalnih storitvah usklajena

Matej Huš

26. apr 2022 ob 10:10:57

Evropski parlament in Svet sta konec minulega tedna končala pogajanja o končni obliki besedila prihajajočega akta o digitalnih storitvah (DSA), ki ga je parlament dorekel že januarja. Evropska komisija, ki je osnutek DSA in sestrskega akta DMA (akt o digitalnih trgih) predstavila decembra 2020, je izrazila zadovoljstvo. DSA postavlja nove standarde glede urejanja odgovornosti digitalnih platform pri nezakonitih in škodljivih vsebinah ter zaščite pravic uporabnikov. Usklajeni osnutek morata sprejeti še Svet, ki bo to storil na nivoju odbora stalnih predstavnikov (COREPER), in Parlament na plenarni seji.

Uredba DSA bo po sprejetju avtomatično veljavna v vseh državah članicah. Urejala bo vse spletne posrednike, ki nudijo storitve v EU, a bodo pravila za največje strožja kot za manjše. Za zelo velike spletne platforme štejejo ponudniki, ki imajo več kot 45 milijonov aktivnih uporabnikov v EU na mesec. Sem sodijo tudi iskalniki. Manjši ponudniki bodo izvzeti iz nekaterih obveznosti, da bi jim olajšali razvoj. Spoštovanje pravil velikih ponudnikov pa bo nadzirala neposredno Komisija, ki bo sodelovala z državami članicami. Potrebna bo tudi vsakoletna analiza sistemskih tveganj, ki jih ustvarjajo veliki ponudniki storitev, med drugim širjenje nezakonitih vsebin, negativni vplivi na osnovne pravice, manipulacije prek storitev za vplivanje na demokratične procese ali javno varnost ter kvarni vplivi na fizično ali psihično zdravje ter vzpodbujanje nasilja.

Po novih pravilih bodo morala podjetja vzpostaviti nove politike in tehnike za prijavo sovražnega govora, teroristične propagande in drugih nezakonitih vsebin. Konec bo internih pregledov, saj bo nadzor nad obvladovanjem tveganj zunanji. Uredba bo po tehničnem pregledu šla na glasovanje, nato pa bo 20 dni po sprejetju začela veljati.