Priprave na predčasno priključitev Ukrajine v evropsko električno omrežje

Matej Huš

7. mar 2022 ob 00:17:30

Ukrajina in Moldavija se bosta nekoliko hitreje od prvotnih načrtov pridružili sinhronemu omrežju celinske Evrope, ki sega od Portugalske na zahodu do Turčije na vzhodu ter vključuje tudi večino celinske Evropske unije (razen Skandinavije in baltskih držav). Minulo nedeljo, 27. februarja, je ukrajinski sistemski operater prenosnega omrežja Ukrenergo na združenje evropskih operaterjev ENTSO-E naslovil zahtevo za urgentno sinhronizacijo ukrajinskega elektroenergetskega sistema s celinskim. Iz ENTSO-E so tedaj sporočili, da bodo preverili možnosti za ta korak v luči zagotavljanja električne energije v Ukrajini in varnega delovanja evropskega omrežja. Dan pozneje je enako zahtevo posredovala tudi Moldavija, kar je glede na geografski položaj logično.

V torek so potem iz ENTSO-E sporočili, da bodo ukrajinsko in moldavsko omrežje sinhronizirali brž, ko bodo izpolnjeni pogoji. Sinhrono omrežje celinske Evrope obsega 24 držav in 400 milijonov odjemalcev, s čimer je največje sinhronizirano omrežje na svetu. Do nedavnega sta Ukrajina in Moldavija sodelovali v omrežju IPS/UPS (Integrated Power System/Unified Power System), h kateremu so sodile še Rusija, Belorusija in druge države nekdanje Sovjetske zveze.

Junija 2017 sta Ukrajina in Moldavija z ENTSO-E podpisali sporazum o postopni integraciji in naposled priključitvi v sinhrono omrežje celinske Evrope. Sinhronizacija bi se morala zgoditi leta 2023, kakšno leto pred tem pa bi Ukrajina zapustila IPS/UPS. Potem bi leto dni delovala v otočnem načinu (podobno kot Teksas v ZDA), ko bi sama zagotavljala izravnanost. Šele nato bi jo priključili v evropski sistem, s čimer bi pridobila stabilnost, ki jo nudi velik sistem. To ni edina prednost, saj bi s tem dobila tudi dostop do elektrike iz Evrope, slednja pa poceni ukrajinsko, saj bi bilo možno enostavno trgovati z električno energijo v Ukrajini. Hkrati bi s tem Rusija izgubila možnost kakršnegakoli vplivanja na ukrajinski elektroenergetski sistem. Ukrajina je po začetku ruske invazije februarja po hitrem postopku izstopila iz IPS/UPS in odtlej z Moldavijo deluje v otočnem režimu, v evropski sistem pa se še ne more povezati. Zaradi tega je ogrožena preskrba z električno energijo, saj bi onesposobitve elektrarn državo pahnile v mrk, ker uvoza ni možno zagotoviti. Težave lahko povzroči že prekinitev dobave premoga.

Manjši del ukrajinskega omrežja je že povezan z evropskim. Termoelektrarna Dobrotvir blizu poljske meje in termoelektrarna Burshtyn, ki predstavljata štiri odstotke ukrajinske elektroproizvodnje, sta od leta 2003 del evropskega omrežja.