Srčni spodbujevalnik, ki se raztopi v telesu
Jurij Kristan
4. jul 2021 ob 15:45:58
Ameriški raziskovalci so oblikovali začasni srčni spodbujevalnik brez baterij, ki se po tednu dni prične raztapljati v telesu in po nekaj mesecih izgine brez sledi. Naprava bi olajšala predvsem pooperativne postopke, ki terjajo umetno stimulacijo srca.
Razgradljiva bioelektronika je v zadnjem desetletju postala živahno področje raziskovanja - leta 2018 smo poročali električnem spodbujevalniku živčnih signalov za pomoč pri regeneraciji poškodovanega mišičja, ki se po opravljeni nalogi v telesu raztopi. Sedaj smo naposled dobili še takšno inačico najpomembnejše sorte električnega telesnega vsadka v medicini: srčnega spodbujevalnika. Raziskovalci z ameriških univerz Northwestern in George Washington so v reviji Nature Biotechnology predstavili napravo, ki se v telesu popolnoma razgradi v roku nekaj mesecev. Zgrajena je iz topljivega polimernega ovoja, s katerega debelino lahko določijo njen "rok trajanja"; elektroniko sestavljajo žičke iz magnezija, prevlečenega z volframom, in pa PIN diode na osnovi silicijeve nanomembrane. Vsadek se tako napaja kot nadzoruje indukcijsko, z zunanjo napravo.
Takšne vrste srčni spodbujevalnik bi nadomestil obstoječe začasne, ki jih uporabljajo predvsem v pooperativnem obdobju ali med čakanjem na stalni vsadek. Tako bi se odpravila potreba po operativnem odstranjevanju začasnih spodbujevalnikov in pa njihova okornost, saj so v pediatriji običajno napravljeni na način, da zaradi kompaktnosti nosijo zgolj stimulacijsko vezje in so z napajanjem ter kontrolnim sistemom v zunanjosti povezani z žičkami. Toda Američani v rokah še nimajo čisto končnega izdelka. Eksperimente so izvajali na miših, podganah, psih in človeškem tkivu in vitro, medtem ko jih pravi preizkusi na primatih ter človeku še čakajo.