Apple in Google blokirala posodobitev angleške proticovidne aplikacije za sledenje stikov

Matej Huš

13. apr 2021 ob 18:29:12

Zaradi neprimerne posodobitve angleške aplikacije za sledenje stikom sta Google in Apple onemogočila namestitev posodobitve, saj krši pravila uporabe. Aplikacija zbira in posreduje preveč podatkov, kar sta Google in Apple v pogojih uporabe že od samega začetka jasno prepovedala.

Aplikacije za sledenje stikom uporabljajo Bluetooth, ki pa je načeloma lahko aktiven le, dokler je v ospredju tista aplikacija, ki ga potrebuje. Da lahko aplikacije za sledenje stikov delujejo, uporabljajo poseben API, ki jim omogoča dostop do Bluetootha v ozadju - in samo odobrene aplikacije imajo to možnost. S tem pa seveda pristajajo na pravila igre, kot sta jih postavila Google in Apple.

Aplikacijo NHS Covid-19 uporabljajo v Angliji in Walesu. Z novo posodobitvijo bi uporabniki dobili možnost, da upravljavcu posredujejo podatke, kje so se nahajali, tik preden so imeli potrjeno okužbo z virusom. Gre za črtne kode, ki so nameščene na različnih lokacijah, ki jih uporabniki lahko poskenirajo. Če bi bili potem pozitivni, bi posredovali podatke, kje vse so se skenirali. A to je v nasprotju s pravili uporabe, ki izrecno prepovedujejo zbirajo kakršnihkoli lokacijskih podatkov.

Skeniranje kode QR, ki so nameščene pred trgovinami, restavracijami in na drugih javnih mestih, v Angliji že poteka, a se doslej ti podatki niso nikamor posredovali. Šele če so oblasti iz drugih virov ugotovile, da je določena točka žarišče, so jo lahko označile v bazi, kar so potem videli tudi uporabniki aplikacije - lokalno na svojem telefonu. Niso pa se lokacijski podatki iz aplikacije delili naokoli ali pošiljanje na strežnike. Sedaj ko se sproščajo ukrepi, pa so želeli to avtomatizirati. Pozitivne uporabnike bi aplikacija pozvala k deljenju lokacijskih podatkov, jim pa tega ne bi bilo treba storiti (opt in). A kljub temu je to kršitev pravil uporabe.

Z britanskega ministrstva za zdravje so sporočili, da druge funkcionalnosti delujejo nemoteno. S partnerji bodo skušali najti rešitev za problem. Na Škotskem nekaj podobnega že deluje, a so funkcionalnost implementirali v skladu s pogoji uporabe. Aplikacijo Protect Scotland, ki je namenjena sledenju stikov, so pustili pri miru, nato pa so naredili ločeno aplikacijo Check In Scotland, ki omogoča delitev lokacijskih podatkov.

Odzivi na zaplet so kakopak mešani. Google in Apple vztrajata, da varujeta zasebnost in da so pravila jasna, odmikov pa ne bo. Po drugi strani pa to pomeni, da se morajo oblasti pri spopadanju z epidemijo v tem pogledu ukloniti zasebnim korporacijam. Ali je to dobro ali slabo, je bržčas odvisno od korporacij in oblasti.