Bi zaupali policiji pogled skozi svojo varnostno kamero?

Dare Hriberšek

7. nov 2020 ob 14:05:52

Policija v Jacksonu, prestolnici ameriške zvezne države Mississippi, bo izvajala 45-dnevni pilotski program, v katerem bodo zasebne varnostne kamere prebivalcev v živo povezali z njihovim Real Time Crime centrom. Prebivalci bodo v programu sodelovali prostovoljno, a kljub temu vse skupaj predstavlja precejšnjo grožnjo zasebnosti tamkajšnje skupnosti. Tudi če s svojo kamero ne želite sodelovati, je namreč zelo verjetno, da prag vaše hiše zajema kader kamer katerega od sosedov. Ker ljudje v imenu varnosti radi počnemo neumnosti, ni zanemarljiva nevarnost, da se bi taki pilotni projekti v bodoče razmahnili povsod po svetu.

Mimogrede, Jackson je še kar ozaveščeno mesto, ko gre za zasebnost, saj so kot prvo mesto na jugu ZDA policiji prepovedali uporabo samodejne prepoznave obrazov.

Omrežene kamere zadnja leta postajajo precejšen zasebnostni problem v ZDA, ki se je še posebej razmahnil potem, ko je Amazon s svojo popularno kamero Ring začel sklepati partnerstva z lokalnimi policijskimi enotami. Te v zameno za ugodnosti prebivalstvu svetujejo vgradnjo njihovih kamer, s čimer se v ZDA počasi gradi še kar učinkovito, a vseeno amatersko postavljeno nadzorno omrežje, pred katerim je težko ubežati. Odnos med policijo in Amazonom je pri tem nekako tak, kot tisti med zdravniki in farmacevtskimi podjetji. Policija s tem pridobi veliko: omrežje kamer se gradi samo od sebe, z zasebnimi sredstvi, prebivalstvo pa ima do tako postavljenih kamer manj nezaupanja, saj so jih namestili običajni ljudje, ne organi pregona.

Kar pa lahko ima tudi nepredvidljive posledice. Letos poleti smo tudi pri nas poročali o sicer neuspešnem izsiljevanju, ki ga je zakrivila nestrokovno nameščena varnostna kamera.