Kitajska začela preizkušati digitalno valuto
Matej Huš
15. okt 2020 ob 19:06:01
Projekt digitalne valute, ki ga Kitajska izvaja že od leta 2014, so sedaj začeli preizkušati običajni državljani. Po nekaj manjših eksperimentih v začetku leta se je sedaj začel prvi obširnejši preizkus, v katerem bo sodelovalo 50.000 Kitajcev. V ta namen je kitajska centralna banka izdala za 10 milijonov digitalnih juanov, ki jih bodo prejemniki lahko porabili z elektronskimi denarnicami v aplikaciji WeChat.
Sodelujoče v preizkusu so določili z žrebom med prebivalci Šendžena, ki velja za kitajsko tehnološko središče. Za uporabo bodo morali sodelujoči najprej prenesti aplikacijo na svoje mobilne telefone, do katere jim bo povezavo poslala vlada, saj še ni javno dostopna. Pri eni izmed štirih velikih kitajskih bank bodo morali odpreti bančni račun, nato pa bodo imeli na voljo stanje na svojem telefonu. Plačila bodo izvedli tako, da bo trgovec poskeniral kodo, ki jo bo izpisal telefon - podobno že delujeta Alipay in WeChat Pay. Ko bodo porabili 200 juanov (25 evrov), kolikor bo podarila država, bodo lahko napolnili svojo digitalno denarnico z bančnega računa. Denar bo možno trošiti na več kot 3000 mestih.
Če bo digitalni juan zaživel, bo to predstavljajo hudo državno konkurenco za zasebne aplikacije za brezstično plačevanje. Oblasti sicer trdijo, da je namen digitalnega juana dopolniti storitve WeChat Pay in Alipay, ne pa jih nadomestiti. Na Kitajskem je gotovina sicer čedalje redkeje v uporabi, a so ogromne razlike med regijami. V nerazvitih regijah imajo številni podeželski prebivalstvi še vedno doma gotovino, saj sploh nimajo dostopa do bančnih storitev.
Digitalni juan, ki ni kriptovaluta, temveč zgolj digitalna predstavitev nacioalne valute, bo v prihodnosti čedalje popularnejši, upajo Kitajci. Z digitalno valuto želijo zajeziti korupcijo pri izplačilih subvencij. Je pa trenutna aplikacija le prvi korak, saj bodo v nadaljevanju predstavili inovacijsko platformo za fintech, pri čemer ni povsem jasno, kaj s tem mislijo. Če bo preizkus v Šendženu uspel, bodo sledila tudi ostala mesta.