Kitajci dobili aplikacijo za dostop do zahodnega interneta
Matej Huš
10. okt 2020 ob 15:37:41
Na Kitajskem je dostop do interneta že dolgo vrsto omejen, saj veliki kitajski požarni zid preprečuje obisk strani, kot so YouTube, Google ali Facebook. Neokrnjen dostop do interneta imajo tuja podjetja in tudi navadni uporabniki, če se le malo znajdejo, denimo uporabijo VPN. Ta teden pa se je na Kitajskem odprla aplikacija Tuber, ki je namenjena dostop do interneta okoli požarnega zidu tudi za navadne uporabnike. A z nekaj pomembnimi podčrtnimi opombami.
Tuber je že na voljo za sistem Android, za iOS pa pride takoj, ko jo Apple odobri. Aplikacija ob odprtju pokaže seznam več posnetkov na YouTubu, ima pa tudi zavihke, ki odpirajo druge zahodne spletne strani. A popolne svobode seveda ne prinaša. Iskanje po občutljivih ključnih besedah, kot sta Trg nebeškega miru ali Ši Džinping, ne vrne nobenih rezultatov. Po drugi strani pa je za uporabo potrebna registracija, kjer uporabnik navedene kitajsko telefonsko številko in s tem svojo identiteto. Uporabniki so obveščeni tudi, da lahko podatke o njihovih brskalnih navadah aplikacija deli z oblastmi.
Ni še jasno, kdo točno je aplikacijo razvil in zakaj. Izdajatelj aplikacije je v 70-odstotni lasti podjetja Qihoo 360, ki se ukvarja z internetno varnostjo. Isto podjetje je razvilo tudi brskalnik za namizne računalnike Sgreennet, ki prek VPN ponuja dostop do zahodnih spletnih strani. V preteklosti se je na Kitajskem že pojavilo nekaj aplikacij, ki so brez VPN-ja omogočale dostop do prepovedanega dela interneta, a nobena ni bila niti približno tako popularne ali deležna tolikšne pozornosti kakor prav Tuber. Samo v dveh dneh si jo je preneslo pet milijonov uporabnikov Huaweijevih telefonov.