Googlov internet z balonov začel delovati v Keniji

Matej Huš

8. jul 2020 ob 00:07:40

Alphabet Loon je začel delovati v Keniji, kar je prva večja komercialna uporaba tehnologiji, so sporočili iz podjetja. V sodelovanju z lokalnim operaterjem Telkom Kenya bodo pokrili 50.000 kvadratnih kilometrov veliko območje, kar je približno 8,5 odstotka kenijskega ozemlja. Gre za predele, kjer je povezljivost zaradi slabše nedostopnega terena in pomanjkljive zemeljske infrastrukture slaba. Preizkusi tečejo že od začetka, v njih pa je sodelovalo 35.000 uporabnikov, ki večinoma sploh niso vedeli, da se jim internet zagotavlja z baloni.

Dostop do interneta bo zagotavljalo 35 balonov, ki se bodo ves čas premikali na višini 20 kilometrov. Ves čas bodo analizirali vetrove in pogoje v ozračju, da bodo z vertikalnim gibanjem lahko zajadrali vetrove, ki jim bodo omogočile ostati na želenem področju. Baloni so narejeni iz polietilena (PE) in imajo površino, ki je primerljiva z igriščem za tenis. Energijo dobijo od sončnih celic, saj na višini 20 kilometrov ni vremena (niti oblakov).

Med preizkušanjem je bila povprečna hitrost 18,9 Mb/s proti uporabniku in 4,7 v nasprotno smer, zakasnitve pa okoli 20 milisekund. Baloni na nebu ostanejo okrog tri mesece. Njihov namen ni zamenjati zemeljske infrastrukture (kot so bazne postaje) ali satelitov, temveč nuditi dodatni, tretji sloj povezljivosti.

Nova storitev je zaradi tega naletela tudi na očitke, da jo uvajajo na področju, kjer ni potrebe. Številni Kenijci že imajo dostop do interneta (uradno 39 milijonov od 48 milijonov), medtem ko telefonov s podporo 4G za uporabo Loona nimajo. V prihodnosti bo Alphabet svoj internet pripeljal še v Peru, Mozambik in na mesta, kjer bo zaradi naravnih ujm to potrebno. Tak primer je bil na primer Portoriko leta 2017, ko ga je zadel hurikan Marija.