ICANN ne bo dovolil prodaje domene .org
Matej Huš
1. maj 2020 ob 09:52:24
Neprofitna organizacija ICANN, ki nadzoruje vrhnji del domenskega prostora na internetu, ne bo dala soglasja k prodaji vrhnje domene .org zasebnemu skladu Ethos Capital. Internet Society, ki trenutno prek Public Interest Registrary (PIR) upravlja domeno .org, jo je že nekaj mesecev skušal prodati, a so pri tem naleteli na mnogo preprek. Zamisel, da bi eno najpopularnejših vrhnjih domen upravljal zasebni sklad, ki bi tem zasledoval v glavnem dobiček, je imela številne nasprotnike.
PIR je upravljanje domene .org prevzel leta 2002. To so počeli do danes, prodaja domen .org pa je za Internet Society predstavljala največji delež prihodkov. Ko so napovedali prodajo, s katero bi iztržili milijardo dolarjev, je v javnosti završalo. To bi namreč vodilo do dviga cen. Od leta 2013 do 2019 se je domena lahko podražila za največ 10 odstotkov letno, a se v praksi to ni nikoli zgodilo. Po prodaji pa bi ta varovalka odpadla, ker je pogodba iz leta 2019 z ICANN-om pač potekla. Ethos Capital je sicer obljubljal, da se bo prostovoljno držal 10-odstotnega limita, a to bi vseeno pomenilo podvojitev cene v osmih letih.
ICANN je v zadnjih mesecih preudarjal, ali lahko pravno zadrži prodajo, in ob tem prejemal tudi mnenja javnosti. Ta je bila izrazito nenaklonjena prodaji. ICANN poudarja, da so pozitivna mnenja k prodaji podale le stranke, ki so neposredno udeležene v prodaji ali si od tega obetajo korist. ICANN je zato najprej odločil, da ima pristojnost soglasje zavrniti, potem pa je to tudi storil. Internet Society je že izrazila razočaranje, da je ICANN to storil, in poudarila, da po njenem mnenju ICANN te pristojnosti sploh nima.
Pomisleki so bili tudi finančni, saj bi Ethos Capital nakup delno financiral sam. Tehnične podrobnosti bi bile takšne, da bi Ethos Capital od Internet Society odkupil PIR. PIR bi obremenili s 360 milijoni dolarjev dolga, torej bi izvedli nekaj podobnega menedžerskim odkupim, kjer podjetje samo iz svojega denarnega toka financira odkup. Prvi izvršni direktor ICANN-a in članica odbora Esther Dyson (oba v letih 1998-2000 oziroma 1998-2001) sta zato v pismu javno obsodila takšno transakcijo. Problem je tudi nejasno lastništvo Ethos Capitala, ki ga niso želeli razkriti ICANN-u. Zaradi tega je ICANN izdal negativno mnenje, a ob tem dopustil (teoretično) možnost, da Ethos Capital in Internet Society pripravita popravljeno vlogo.