Med ukrepi vlade tudi sledenje posameznikov brez odredbe sodišča

Dare Hriberšek

30. mar 2020 ob 09:11:12

Predlog zakonskega svežnja ukrepov v času epidemije novega koronavirusa, ki naj bi ga Državni zbor predvidoma obravnaval v sredo, vsebuje tudi nekatera nova pooblastila policije. Med njimi v 104. členu tudi možnost, da bi lahko policisti brez odredbe sodišča od operaterjev mobilnih omrežij pridobivali podatke o lokaciji komunikacijskega sredstva posameznika, za katerega je odrejena karantena ali osamitev, pod pogojem, da se ta s tem strinja. Zakon pa v nadaljevanju govori tudi o možnosti vpeljave takega ukrepa brez posameznikovega soglasja, kot je razumeti drugi odstavek 104. člena, bi lahko o tem odločil pristojni organ po odločbi ali drugem aktu iz zakona, ki določa nalezljive bolezni. V tem primeru bi to najverjetneje bila zdravstvena inšpekcija.

Tisti, zoper katere bi bil uveden tak ukrep, bi morali imeti komunikacijsko sredstvo pri sebi ves čas trajanja ukrepa, sredstvo bi moralo biti ves čas v delujočem stanju, z vključeno možnostjo dostopa do lokacije naprave. Prav tako bi mu bilo prepovedano uporabiti strojno ali programsko opremo, ki onemogoči, skrije ali spremeni podatek o lokaciji.

Prvi odzivi v strokovni javnosti kažejo, da bi zakon utegnil imeti težave z ustavnostjo. 37. člen ustave, ta zagotavlja varnost pisem, drugih občil in nedotakljivost človekove zasebnosti, namreč pravi, da lahko samo zakon predpiše, da se na podlagi odločbe sodišča za določen čas ne upošteva varstvo tajnosti vsega naštetega. Posredovanje sodišča z odločbo je torej po ustavi nujno. Po drugi strani pa je ustavno zagotovljene pravice in svoboščine po 16. členu ustave mogoče začasno razveljaviti ali omejiti v vojnem in izrednem stanju, vendar le v obsegu, ki ga tako stanje zahteva in tako, da sprejeti ukrepi ne povzročajo neenakopravnosti, ki bi temeljila le na kaki osebni okoliščini.

Časnik Delo še poroča, da je minister za notranje zadeve Aleš Hojs zatrdil, da so se glede ukrepov posvetovali z uradom informacijskega pooblaščenca, ki ga vodi Mojca Prelesnik. A je slednja to pozneje zanikala in dodala, da z zakonskim predlogom sploh niso bili seznanjeni. Svoje mnenje o tem naj bi v uradu objavili jutri.