Kitajska: lažne novice in deepfakes po novem kazniva dejanja
Dare Hriberšek
30. nov 2019 ob 13:51:13
Kitajska uprava za informacijsko družbo je objavila nov sveženj pravil, ki urejajo objavo zvočnega in video materiala na spletu. Med drugim govori tudi objavljanju in razširjanju lažnih novic ter drugega materiala, ustvarjenega s pomočjo umetne inteligence in navidezne resničnosti. Vsaka taka objava mora biti poslej jasno označena na poudarjen način, v nasprotnem primeru pa bo storilec odgovarjal za kaznivo dejanje. V določenih primerih bo odgovornost nosil tudi upravljavec platforme, ki je material objavila.
Po mnenju kitajski oblasti lahko tehnologije, kot je deepfakes ogrozijo nacionalno varnost, škodujejo družbeni stabilnosti in družbenemu redu ter posežejo v zakonite pravice tretjih oseb. Zavedanje o tovrstnih grožnjah se je tam okrepilo v začetku septembra, ko je v uporabo prišla kitajska aplikacija Zao, ki zna precej prepričljivo ponarejati in animirati obrazne poteze.
Pravilo bo začelo veljati s 1. 1. prihodnjega leta.
Pred tedni je Kalifornija kot prva zvezna država v ZDA sprejela prepoved uporabe deepfakes v političnih kampanjah in oglaševanju, pri čemer so izključeni mediji, pa uporaba za nemane parodije oz. satire.