Tudi GitHub klonil pred ameriškimi sankcijami

Dare Hriberšek

29. jul 2019 ob 18:24:18

Trgovinske sankcije ZDA se počasi odslikavajo tudi v kiber svetu, v začetku leta je tako Slack onemogočil delovanje svoje storitve prebivalcem Irana, Kube, Severne Koreje, Sirije in Krima, te dni mu je sledila še razvijalska platforma GitHub. Kot je pojasnil njihov CEO Nat Friedman, so bili v to prisiljeni. Pri tem je poudaril, da so tudi po sprejemu ukrepa še vedno za vse ostali dostopni javni in odprtokodni repozitoriji. A le za osebno komunikacijo in nekomercialno rabo.

GitHubova stran za podporo še pojasnjuje, da so uporabniški računi prebivalcev teh držav pod restrikcijami, kar pomeni, da ne morejo dostopati do storitev zasebnih repozitorijev, enako do plačljivih storitev. Kot je za medije povedal eden od prizadetih uporabnikov, so mu na GitHubu pojasnili, da jim zakonodaja prepoveduje, da bi mu izvozili vsebino njegovega osebnega repozitorija. Mimogrede, slednje se da napraviti tudi tako, da ga spremenimo v javnega in na ta način dobimo dostop za kopiranje. Blokada sicer deluje na podlagi IP številke dostopa in zgodovine plačil, predstavniki GItHuba pa so še povedali, da razvijalcem prepovedujejo uporabo VPN omrežja, s čimer bi lahko poneverili svojo lokacijo. Kako to prepoved uveljavljajo v praksi, niso izdali.

Microsoft, sicer lastnik GitHuba, se je za zdaj skril za suhoparnim sporočilom za medije, v katerem pojasnjujejo, da so zavezani ameriškim trgovinskim predpisom in da se v okviru danih možnosti trudijo, da bi storitev ostala kolikor je le mogoče dostopna tudi prebivalcem sankcioniranih držav.