Za koliko bi se odpovedali Facebooku
Matej Huš
2. jan 2019 ob 21:14:33
Kljub katastrofalnemu letu, ki je za Facebookom, ljudje njegovo uporabnost še vedno cenijo sorazmerno visoko. Ena izmed metod za oceno, kolikšno uporabno vrednost pripisujemo neki stvari ali storitvi, je izmeriti, za kolikšno denarno protivrednost bi se ji odpovedali. Ob tem moramo seveda vedeti, da funkcija ni simetrična - ljudje izgubo občutimo dosti močneje kakor dobitke, zato za prenehanje uporabe zahtevamo več, kot bi bili za začetek uporabe pripravljeni plačati.
V študiji, ki so jo objavili v PLOS One, so raziskovalci ugotovili, da bi ljudje v povprečju zahtevali več kot 1000 dolarjev, da bi se Facebooku odpovedali za eno leto. Gre za rezultate dveh raziskav, ki so ju izvajali na Univerzi Tufts in Michigan State University, njuni rezultati pa so komplementarni in podobni.
Za izdelke, ki so plačljivi, lahko njihovo koristnost ocenimo kot največjo vrednost, ki so jo ljudje še pripravljeni plačati zanje. Ta ni enaka njihovi ceni, saj večino izdelkov tudi ob manjši podražitvi še vedno kupujemo. Če pa se ekscesno podražijo, jih bomo zamenjali. Pri Facebooku in ostalih brezplačnih storitvah tega ne moremo izmeriti tako enostavno, zato pogledamo, za koliko bi se jim odpovedali. Ta vrednost pa ni enaka ceni, ki bi jo bili pripravljeni plačati za Facebook, če bi ta začel svojo storitev zaračunavati.
V praksi je seveda treba poskrbeti, da ljudje dajo realne ocene. To lahko storimo le tako, da jih vsaj nekaj tudi prisilimo v življenje s to odločitvijo. Za poskus so sodelujoče v raziskavi vprašali, koliko denarja bi želeli, da se za en dan odpovedo svojim čevljem. Kdor je zahteval najmanj, jih je moral tudi izročiti. Da bi se izognili ekstremom, so pri nadaljnji raziskavi uporabili metode druge cene na dražbi. To pomeni, da so sodelujoče vprašali, za koliko denarja bi se odpovedali Facebooku, potem pa je moral, kdor je ponudil drugo najnižjo ceno, to tudi storiti.
In rezultati? Presenetljivo konsistentni. V povprečju dan uporabe Facebooka vrednotimo na 4,17 dolarjev, tri dni na 14 dolarjev, teden dni pa na 37 dolarjev. Za celo leto premora so sodelujoči zahtevali med 1000 in 2000 dolarji. Študentje so zahtevali več od odraslih ljudi. Nekateri so seveda zahtevali bistveno manj, ker so sami že tako ali tako razmišljali, da bi uporabo socialnega omrežja opustili. Drugi so zahtevali bistveno več, ker so ga nujno potrebovali - denimo za komunikacijo s šefom.
Avtorji raziskave ob tem poudarjajo, da se niso dotikali vprašanj varovanja zasebnosti pri Facebooku in njegove politike. Zanimalo jih je zgolj, kako ljudje vrednotijo uporabnost, ki jim jo prinaša. Ob tem pa dodajajo, da to ne pomeni, da lahko Facebook jutri postavi ceno na 1000 dolarjev. Ljudje bi v tem primeru množično zapuščali platformo, gotovo pa bi vzniknilo mnogo novih.