Sliko, narisano s pomočjo AI, prodali za 432.000 dolarjev
Dare Hriberšek
29. okt 2018 ob 11:52:26
Za sliko, z naslovom Portrait of Edmond Belamy, ki jo je narisal algoritem, so pri dražbeni hiši Christies sprva pričakovali ceno med 7 in 10 tisoč dolarji, a so dražitelji presenetili in ceno povišali za štiridesetkratnik. Gre za prvo delo, v celoti narisano s pomočjo umetne inteligence, ki se je kdajkoli znašlo na kaki pomembnejši dražbi umetnin.
V ozadju podobe fiktivnega plemiča je sicer algoritem po imenu Generative Adversarial Networks (GANs), ki so ga izdelali trije pariški študenti, združeni v umetniški kolektiv Obvious. No, zgodba je tu nekoliko bolj zapletena, pretežni avtor kode je namreč devetnajstletni Robbie Barrat, ki jo je na spletu objavil pod odprtokodno licenco, trenutno pa s tem v zvezi poraja pomisleke o dejanskem lastništvu prodane umetnine.
Osnova za sliko je nastala tako, da so člani skupine Obvious v algoritem naložili 15.000 portretov, nastalih med 14. in 20. stoletjem in del kode, imenovan Generator, je na podlagi tega znanja začel ustvarjati svoje lastne podobe. Drugi del kode, imenovan Discriminator, pa ima nalogo prepoznavanja razlik med človeškim in umetnopametnim ustvarjanjem Generatorja. Proces poteka, dokler Discriminator ne more več razločiti razlike, in to je točka, ko slika postane nared za prodajo.
Vseh portretov je za zdaj enajst, vsi predstavljajo fiktivno francosko kraljevsko družino, in donedavna so bili na spletni strani Obviousa vsi naprodaj po ceni 10.000 dolarjev. Kar pa se utegne po uspešni dražbi še kaj spremeniti.