Prvi kitajski zasebni vesoljski poizkus neuspešen
Matej Huš
29. okt 2018 ob 12:44:54
Danes je pekinški start-up LandSpace poizkušal doseči orbito s tovorom na raketi Zhuque-1, ki pa je odpovedala, zato se je prva kitajska zasebna izstrelitev izjalovila. Raketo so izstrelili iz centra v puščavi Gobi v bližini mesta Jiuquan, ki se redno uporablja za pošiljanje tovora v nizke in srednje orbite. Raketa je uspešno poletela, a ni dosegla želene orbite.
Težava se je pojavila v tretji stopnji, medtem ko sta prvi dve delovali brezhibno, zaradi česar LandSpace izstrelitev še vedno opisuje kot uspeh. Na raketi je bil satelit, ki bi zagotavljal televizijski signal kitajske državne televizije CCTV. Kot kaže, je tovor izgubljen. Zanimivo je, da je LandSpace za prvo izstrelitev v orbito uporabil pravi tovor, saj običajno prvi poleti v vesolje peljejo zgolj balast (ali avtomobile).
Donedavna je na Kitajskem izstrelitve opravljala le državna vesoljska agencija CNSA, šele leta 2014 pa so dopustili tudi zasebno pobudo. Leto pozneje je nastal LandSpace, ki je nekakšen kitajski SpaceX. Poleg tega obstaja še nekaj podjetij, ki počnejo podobne stvari: OneSpace, LinkSpace, iSpace itd. Nekateri izmed njih so že uspešno izvedli suborbitalne polete, nihče pa še ni dosegel pravilne orbite.
Kitajska vlada izdatno podpira zasebno vesoljsko iniciativo. Na voljo imajo državna izstrelišča (podobno je tudi v ZDA), hkrati pa država tudi investira v ta podjetja. Zadnjo izstrelitev pa je denimo naročilo in plačalo podjetje Aviation Industry Corporation of China, ki je v državni lasti. Podobno je tudi v ZDA, kjer SpaceX in konkurenca konkurirajo na državnih razpisih, hkrati pa je država tudi njihov največji naročnik. Zdi se, da zasebnega povpraševanja po poletih v vesolje ni. A po drugi strani Kitajska načrtuje več misij na Mesec, pristanek na Marsu in gradnjo vesoljske postaje - vse to do leta 2021. In morda bo kmalu napočil trenutek, ko bo na Mars stopil tudi človek.