Sans Forgetica: pisava za boljši spomin
Matej Huš
6. okt 2018 ob 10:21:02
Morda kontraintuitivno, a večkrat preverjeno in dokazano dejstvo je, da je berljivost pisave neposredno korelirana s priklicem informacij. Najlaže berljive in najpreglednejše pisave so za učenje slaba izbira, saj si več zapomnimo, če besedilo beremo v nekoliko manj lični obliki. Podobno so tudi rezultati na preizkusih znanja boljši, če je test zapisan v grdi pisavi. Razlogov je več, v glavnem pa se pri slabši pisavi bolj potrudimo že pri branju, kar aktivira možganske centre za razumevanje in obdelavo, zaradi česar se bolj skoncentriramo in premislimo.
Na avstralski univerzi RMIT v Melbournu so razvili novo pisavo, ki so jo poimenovali Sans Forgetica (sans pomeni brez). S preizkusi na več kot 400 študentih so oblikovali pisavo, ki je namenjena najboljšemu priklicu informacij. Razlika sicer ni drastična, je pa statistično opazna. Pri testiranjih so si ljudje zapomnili 50 odstotkov informacij, če je bilo besedilo zapisano s pisavo Arial, in 57 odstotkov besedila v Sans Forgetici. Pisava je videti precej nenavadno, saj so črke nagnjene nazaj za sedem stopinj, posamezne poteze pa manjkajo. Zaradi tega možgani ob branju avtomatično dopolnijo obris črke, kar sproži postopke za dolgotrajnejše pomnjenje v možganih.
Ob tem raziskovalci pojasnjujejo, da ne gre v nedogled oteževati branja. Če je tekst napisan preenostavno, si bomo zapomnili malo. Če je pisava preveč nerazumljiva, pa prav tako ne bomo odnesli veliko. Zato obstaja idealno razmerje nečitljivosti, kar so s Sans Forgetico skušali uloviti. Poudarjajo, da Sans Forgetica ni namenjena obsežnim monografijam, temveč krajšim besedilom, ki si jih moramo zapomniti.
Pisava je brezplačna.