Koliko je vreden algoritem? Učinek AES-a 250 milijard dolarjev

Matej Huš

22. sep 2018 ob 00:02:10

Sprva se je imenoval Rijndael, ker sta osnovno zamisel razvila belgijska kriptografa Vincent Rijmen in Joan Daemen, ki sta jo poslala NIST-u (ameriški Nacionalni inštitut za standarde in tehnologijo). Ko je NIST nekaj različic Rijndaela (ki zajema celo družino bločnih šifer) sprejel kot standard, ki ga uporablja tudi ameriška vlada, je dobil ime AES. Gre za najpriljubljenejši algoritem za simetrično šifriranje, ki danes poganja dobršen del moderne infrastrukture. Asimetrično šifriranje z javnimi in zasebnimi ključi je sicer omogočilo preverjanje identitete in vzpostavljanje zaupanja, a težaško delo šifriranja, ko se ključ varno izmenja, potem v ozadju pogosto še vedno opravlja AES, zaradi svoje hitrosti in enostavnosti. Koliko je AES prispeval k svetovni ekonomiji? Veliko.

NIST je izvedel študijo
, v kateri so ekonomski vpliv AES-a v zadnjih 20 letih, kolikor ga uporabljamo, ocenili na 250 milijard dolarjev. Ameriška zvezna vlada ga je začela uporabljati leta 2001, danes pa ga uporabljamo praktično povsod. V letih 1996-2017 je razmerje med stroški in koristmi zaradi implementacije AES v celotnem gospodarstvu ocenjeno na 1:2000. AES predstavlja eno najuspešnejših zgodb, saj še danes velja za sorazmerno varen standard.

Razvili so ga kot nadomestek za DES, ki je bil razvit leta 1977 in so ga v naslednjih dveh desetletjih pošteno naluknjali. Naslednika DES so iskali v javnem natečaju na NIST-u, ki je trajal tri leta in kjer je zmagal omenjeni Rjindael. Danes DES ne velja več za varen kriptografski algoritem, medtem ko je 256-bitni AES za trenutno računsko moč kljub nekaj pomanjkljivostim varen. Še več, tudi kvantni računalniki naj ne bi bili sposobni bistveno okrušiti AES-a, kaže trenutno. In kot kaže, bo AES ostal z nami še dolgo časa. Pri tem natančna številka 250 milijard dolarjev niti ni tako pomembna, saj je verjetno zgolj v pravem velikostnem razredu, natančnejša pa ni. Je pa AES lep pokazatelj, da je varnost zaradi dizajna vedno boljša od varnosti zaradi skrivanja.