Kickstarterja v Slovenijo ne bo pred 2018. Lahko stvari pospešita kralj Instagrama in NLB?
Iztok Hočevar
10. maj 2017 ob 17:00:05
»Moji sodelavci iz Brooklyna so zelo nevoščljivi, ker sem v Sloveniji,« je na začetku pogovora poudarila Heather Corcoran, ki je odgovorna za platformo za množično investiranje Kickstarter v Evropi. Z njo smo se srečali včeraj na dogodku v Ljubljani, danes in jutri pa jo lahko ujamete v Mariboru na konferenci Podim.
Slovenija je super, ampak …
Seveda nas je zanimalo, kaj je tako dobrega v Sloveniji? »Imate odlične projekte, kot sta recimo SipaBoards in GoatStory. V bistvu, kakovost slovenskih projektov je na tako visokem nivoju, da vsi v podjetju želimo spoznati kreativne ljudi, ki ustvarjajo tako dobre zgodbe iz tako majhne države. Poleg tega pa imate izjemen lokalni ekosistem in danes sem v Sloveniji predvsem zaradi njegovih članov,« je odgovorila Corcoranova. Po njenih besedah je slovenski Kickstarter ekosistem med najuspešnejšimi v Evropi, slovenski projekti pa so tudi zelo pozitivno sprejeti med ameriškim podporniki. Zagotovo je lepo slišati lepe besede o domovini. Vendar, če je Slovenija tako super, zakaj Kickstarter še vedno ni uradno prisoten na Južni strani Alp? Slovenske ideje morajo tako napadati Kickstarter prek podjetij registriranih v tujini.
Letos ne, v 2018 mogoče
»Upamo, da bomo kmalu tudi uradno v Sloveniji. Gre le še za majhne tehnične podrobnosti glede plačilnega sistema, vse ostale prepreke smo bolj ali manj odpravili,« je odgovorila Corcoranova. Kickstarter za plačila sicer uporablja rešitev podjetja Stripe, ki tudi še ni prisotno v Sloveniji. »Slovenija je zagotovo na vrhu seznama držav, kamor se želi Kickstarter širiti, ampak na žalost ni odvisno le od nas,« je dodala Corcoranova. Če gre le za majhne tehnične podrobnosti, lahko potem pričakujemo prihod podjetja v Slovenijo še letos?
»Težko rečem. Takoj ko bomo rešili ta problem, se bo vse odvilo zelo hitro. Vendar najverjetneje letos ne. Upamo, da v 2018. Upamo.«
»Bi pomagalo, če pošljemo kakšnega politika, recimo predsednika države, da poizkuša prepričati Stripe, da pospeši stvari?«
»Mogoče. Samo malo, ali ni vaš predsednik kralj Instagrama? Ravno danes so mi predstavili njegovo zgodbo.«
»Res je.«
»Mogoče pa bi res pomagalo. (smeh)«.
V igro vstopi NLB
Poizkusov prepričati Stripe, da razširi poslovanje v Slovenijo, je bilo v preteklosti že kar nekaj. Največ energije je v to vložil podjetnik in svetovalec za platforme za množično financiranje Niko Klanšek. »Bil sem že v kontaktu s Stripom. Pošiljal sem jim mejle, jih klical po Skypu, probal sem že bolj ali manj vse, kar sem se lahko spomnil,« je svoje napore razložil Klanšek in dodal: »Pač, smo premajhen trg za podjetje. To mi sicer niso rekli neposredno, ampak sem dobil tak občutek. Uradno vem, da nismo na planu za 2017, torej letos Kickstarterja zagotovo ne bo v Slovenijo. Zaenkrat Slovenija tudi ni na seznamu držav, kamor se Stripe namerava širiti prihodnje leto.« Vendar Klanšek še ni vrgel puške v koruzo. Povezal je ljudi iz Kicstarterja in največje slovenske banke NLB. »Ideja je, da bi NLB kot regionalna banka bila partner Stripa. Upam, da bodo ljudje iz Kickstarterja uspešno prepričali Stripe, da je to dobra ideja,« je ozadje zamisli razložil Klanšek.