Zaradi hroščatega programa dobro desetletje prekmalu izpuščali zapornike
Matej Huš
24. dec 2015 ob 08:43:27
Navajeni smo že, da imajo računalniški programi hrošče, ki povzročajo večje ali manjše nevšečnosti. Kadar se nahajajo v kritični infrastrukturi in imajo hrošči resne posledice, so popravki navadno na voljo zelo hitro. Te dni pa v zvezni državi Washington odmeva razkritje, da je računalniški program v tamkajšnji Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij (DOC) vse od leta 2002 vseboval hrošča, zaradi katerega so zapornike prekmalu izpuščali. Za hrošča so vedeli od leta 2012, a ga niso zakrpali, niti niso uporabili kakšne druge metode za izračun, kdaj se bo kazen iztekla. V teh letih so prekmalu izpustili okrog 3200 zapornikov, je ocenil guverner, in sicer povprečno za 55 dni. Ni veliko, nekaj pa je. So tudi primeri, ki jim je program skrajšal kazen za 600 dni.
Hrošč izvira iz zapletenega sistema izračuna točnega trajanja kazni. K osnovni kazni se namreč prištevajo meseci zaradi oteževalnih okoliščin ter odštevajo zaradi zglednega obnašanja. Leta 1995 je Washington zvišal pribitke h kaznim, ki so posledica oteževalnih okoliščin, kot so na primer uporaba strelnega orožja ali spolni napad. Vrhovno sodišče je leta 2002 odločilo, da se morajo upoštevati tudi popusti za zgledno obnašanje v priporu, ne le v zaporu, zato je DOC naročil spremembo programa. Tu se je vanj prikradel hrošč. Po veljavni zakonodaji se namreč popusti upoštevajo le glede na osnovno kazen, medtem ko so pribitki fiksni in jih ni mogoče zmanjšati. Računalniški program pa je popuste obračunaval od celotne kazni vključno s pribitki.
Deset let za napako ni vedel nihče. Decembra 2012 je DOC kontaktirala družina žrtve zapornika, ki bi ga bili morali kmalu izpustiti, ter jih opozorila na čuden izračun. DOC je tedaj preračunal trajanje kazni še s svinčnikom in ugotovil, da program ne deluje pravilno. Popravek so zahtevali 7. decembra 2012, a ga do danes zaradi večkratnega prelaganja še vedno niso dobili. Zganili so se šele septembra letos, ko je nova vodja IT-službe pregledala naročene popravke in ugotovila, da omenjeni še vedno manjka. Najnovejši datum izida popravka je 7. januar 2016, DOC pa medtem preračunava, kdo je bil prehitro izpuščen, in išče te zapornike. Kdor na prostosti ni zagrešil novih kaznivih dejanj, se mu bo kazen odpisala, preostalim pa ne. Trenutno DOC preračune izvaja ročno, uvedena pa je bila preiskava, ki bo razkrila, kako je lahko odkrita in prijavljena luknja ostala nezakrpana tri leta.