Google mladim podjetjim brezplačno ponuja patente
Matej Huš
24. jul 2015 ob 12:01:10
Google nadaljuje svoja prizadevanja, da bi vsaj malo spremenil ponoreli svet programskih patentov, ki je v ZDA že zdavnaj presegel začetni namen zaščite inovatorjev ter je postal poligon za medsebojno tožarjenje in napadanje konkurence. Po aprilski najavi množičnega odkupa patentov, ki bi jih Google vključil v svoj portfelj in uporabil za zaščito pred patentnimi troli, se sedaj začenja program pomoči zagonskim podjetjem.
V okviru programa Google Patent Starter se bodo lahko mlada podjetja prijavila na razpis za brezplačno uporabo Googlovih patentov in dostop do njihove baze podatkov. Na razpisu smejo sodelovati podjetja, ki so imela lani prihodke med pol milijona in 20 milijoni dolarjev. Google bo potem proučil, kaj podjetje počne, in mu ponudil tri do pet družin lastnih patentov. Podjetje bo lahko izbralo dve in pridobilo licenco za njihovo brezplačno uporabo. Ponudba je omejena na prvih 50 prijavljenih podjetij.
V drugem delu programa pa bo podjetje dobilo dostop do celotnega Googlove portfelja patentov, kar so tudi koristne informacije. Ogledali si jih bodo lahko in po potrebi odkupili patente, za katere Google ocenjuje, da jih ne potrebujejo več. Ob tem je Google poskrbel za več varovalk, ki bodo preprečile, da bi novi lastnik potem te iste patente uporabljal za sodne napade na podjetja; dovoljeno pa se bo braniti. Prav tako bodo podjetja morala sodelovati v programu LOT (License on Transfer), v katerega se združuje več velikanov (poleg Googla še npr. Canon, Dropbox, SAP) in si navzkrižno licencirajo patente, ki jih je že več kot 300.000. Prvi dve leti bo članarina brezplačna, sicer pa stane 1500-20.0000 dolarjev, kar je drobiž v primerjavi s sodnimi stroški in prisojenimi odškodninami v sodnih postopkih.
Kako pa se je končal aprila napovedani odkup patentov? Kurt Brasch, ki v Googlu skrbi za področje patentov, pojasnjuje, da zelo uspešno. Čeprav je šlo za eksperimentalni program, so odkupili približno 28 odstotkov ponujenih patentov po ceni 3.000-250.000 dolarjev na patent. Vsi ti patenti so šli neposredno v Googlov portfelj patentov in so sedaj med tistimi, ki jih ponujajo start-upom. Omenimo še, da gre v vseh teh primerih za tako imenovane nebistvene (non-organic) patente, ki jih Google ne potrebuje nujno za izdelavo svojih izdelkov, se pa z njimi branijo pred tožbami. Bistvenih patentov seveda ne bodo razprodajali ali delili naokoli.