Matematiki na olimpijadi osvojili en bron
Matej Huš
16. jul 2015 ob 15:33:47
Včeraj zvečer se je v tajskem Čjang Maju končala 56. mednarodna matematična olimpijada, s čimer se to tekmovanje uvršča med najstarejše olimpijade iz znanja. Slovenska ekipa, ki so jo sestavljali Amadej Kristjan Kocbek (II. gimnazija Maribor), Luka Lodrant in Domen Vreš (oba ŠC Ravne na Koroškem, Gimnazija), David Popović (Gimnazija Bežigrad), Jakob Jurij Snoj (Gimnazija Novo mesto) in Lenart Treven (Škofijska klasična gimnazija Ljubljana), se domov vrača z eno bronasto medaljo in eno pohvalo. Bron je osvojil David Popović, ki je osvojil 56 odstotkov točk in 257. mesto med skoraj šesto tekmovalci iz 104 držav. Jakob Jurij Snoj je osvojil pohvalo.
Na matematično olimpijado lahko vsaka sodelujoča država pelje šest tekmovalcev. Tekmovalna dneva sta dva, vsakokrat pa imajo tekmovalci na voljo 4,5 ure, da rešijo tri naloge. Pravilno rešena naloga se oceni s sedmimi točkami, zato je že vrsto let najboljši dosegljiv rezultat 42 točk. V povprečju je treba za bronasto medaljo popolnoma pravilno rešiti vsaj dve nalogi. Vsak, ki je pravilno rešil vsaj eno naloge in ni prejel medalje, pa dobi pohvalo. Letošnje naloge si lahko ogledate na uradni strani, imajo pa matematiki zgledno urejen arhiv nalog vse do leta 1959, ko je olimpijada potekala prvič, in sicer v Romuniji.
Slovenski domet je že vrsto let ena ali več bronastih medalj. Doslej so Slovenci osvojili tri srebrne medalje, zlata pa še ne. To ne pomeni, da so naši dijaki kaj manj pametni ali da je naš izobraževalni sistem slabši od tujih. Razlog so intenzivne, včasih tudi večletne priprave, ki se jih udeležujejo najboljši tuji tekmovalci v svojih državah, kar sicer ni v skladu z duhom tekmovanja. V Sloveniji priprave organizirata ljubljanska fakulteta za matematiko in fiziko ter DMFA, a so daleč od azijskega drila.
Prvo mesto je letos osvojil Zhuo Qun Song, ki tekmuje za Kanado, kamor se je pri starosti petih let priselil iz Kitajske. Song je letos na olimpijadi tekmoval že šestič; od tega je petkrat osvojil zlato - letos je kar zmagal - le prvikrat pa se je moral zadovoljiti z bronom. Drugo mesto je prav tako odpotovalo v Kanado, saj ga je z le eno izgubljeno točko osvojil Chenjie Yu. Tretji je bil z dvema izgubljenima točkama Junghun Ju iz Južne Koreje. Najboljši Evropejec je bil Francesco Sala iz Italije na 9. mestu.