Kitajci in Rusi domnevno pridobili imenik ameriških in britanskih vohunov
Mandi
14. jun 2015 ob 13:54:44
Ameriškim in britanskim vohunom, ki so na tajnih operacijah v tujini, naj bi se te dni precej tresle hlače. Govori se namreč, da naj bi Kitajska in Rusija, dve od njihovih glavnih nasprotnic, uspeli pridobiti sezname z njihovimi imeni in drugimi podrobnimi informacijami.
Ameriško obveščevalsko skupnost je te dni pretresla novica, da naj bi se kitajska vlada uspela prebiti do celotne zbirke izpolnjenih splošnih obrazcev št. 86 (Standard Form 86, Questionnaire for National Security Positions). Gre za zelo podrobne obrazce (pdf), ki jih morajo izpolniti vse osebe, ki so zaprosile za dostop do tajnih podatkov na katerikoli stopnji. Pri tem morajo navesti svoje matične podatke, družinske vezi, zdravstveno oz. finančno zgodovino, vse službe, vse stike s tujimi državami, podjetji in posamezniki, ipd. Vneseno namreč služi kot izhodišče za varnostno preverjanje prosilca.
Skozi takšno preverjanje morajo zaposleni v varnostno-obveščevalnih službah ter varnostno bolj kritični zaposleni v drugih vladnih službah oz. pri zunanjih izvajalcih. Če je torej novica resnična, to pomeni, da ima Kitajska vlada na svoji mizi zdaj nadvse podroben imenik sedanjih in nekdanjih ameriških obveščevalcev. To ji omogoča marsikaj. Poišče lahko osebe z dostopom do informacij in jih skuša pridobiti za svoje vohune. Preveri lahko osebe, ki so v njeni državi in jih je že sumila, da delujejo kot vohuni pod lažnim imenom. V končni fazi bi se lahko poskusila tudi finančno okoristiti. V zbirki je več kot dovolj podatkov za klasične ameriške finančne prevare z odpiranjem bančnih računov in kreditnih kartic na daljavo. Ključni podatki (zlasti njihov social security number) namreč niso bili šifrirani, kar je za tako pomembno bazo izjemno slabo. Šlo naj bi namreč za podatke med 9 in 24 milijoni oseb, od nekje 80-ih let naprej, večinoma k sreči bivših zaposlenih.
Britanci pa so našli novo stvar, ki jo lahko očitajo Edwardu Snowdnu. Časopis The Sunday Times se namreč sklicuje na "visoko postavljeni" vir v premierjevi pisarni, sodeč po katerem naj bi Rusija in Kitajska uspeli pridobiti paket dokumentov, ki jih je bil Snowden predlani izročil izbranim časopisom. Ni še čisto jasno, ali jim ga je dal kar sam ali pa so ga uspeli dobiti mimo njega in potem nekako dešifrirati, v vsakem primeru pa vir meni, da mu Putin "ni kar zastonj dal političnega azila v Moskvi". Posledica naj bi bila, da omenjeni državi zdaj razpolagata z debelim milijonom zaupnih ameriških dokumentov, vključno seveda z dokumenti o delovanju obveščevalnih služb v štirih partnerskih državah (Združeno kraljestvo, Kanada, Nova Zelandija, Avstralija). Zato se resno bojijo za svoje agente v tujini. Nekatere so tudi že premaknili v tretje države oz. jih odpoklicali domov.
Treba je dodati, da nekateri komentatorji na spletu močno dvomijo v pristnost očitkov, da naj bi Snowden pri tem kakorkoli pomagal. Obenem izpostavljajo tudi pomenljiv čas objave te novice. Le nekaj dni nazaj je namreč posebni vladni odposlanec za nadzor protiteroristične zakonodaje zapisal, da je sedanja zakonodaja "nedemokratična, nepotrebna in - na dolgi rok - nedopustna". Obenem je pozval k prepotrebnemu razmisleku in reformi protiterorističnih pooblastil. Takšen poziv ne more biti v god sedanji desni vladi, ki je že najavila namero, da misli izrabiti svojo nedavno pridobljeno parlamentarno večino za uzakonitev dodatnih pooblastil, ne pa za njihovo brisanje.