Deset let generatorja nesmiselnih člankov

Matej Huš

16. apr 2015 ob 00:04:12

Pred desetimi leti so trije študentje na MIT-u sestavili program SCIgen, ki skupaj lepi slovnično pravilne stavke brez vsebine ter jih oblikuje v članek z zapletenim naslovom in primerno zgradbo. V resnici je vsa vsebina v njem popolnoma nesmiselna, a to ne pomeni, da takšnih člankov ni mogoče objaviti. V sumljivih revijah, zlasti takih, ki zaračunavajo za objavo člankov, so jih večkrat uspeli objaviti, o čemer smo že obširno pisali.

Zanimiva je zgodovina SCIgena, ki je nastal zgolj kot projekt za zabavo, a je tekom svojega obratovanja pomagal razkriti temnejše plati znanstvenega sveta. Razvili so ga Jeremy Stribling, ki je doktoriral leta 2009 in danes dela za Keybase, Dan Aguayo, ki je magistriral leta 2002 in danes dela za Meraki, ter Max Krohn, ki je doktoriral leta 2008 in danes vodi podjetje Keybase. Letnice poudarjamo zato, ker so program SCIgen v vsega nekaj tednih razvili kar študentje in ne kakšnih uveljavljeni znanstveniki z večletno kilometrino pisanja, lepljenja, recikliranja in ponavljanja člankov. Mimogrede, prvi članek iz SCIgena, ki je bil sprejet, je romal na WMSCI (World Multiconference on Systemics, Cybernetics and Informatics). Potegavščino so kasneje razkrili in konferenca je vabilo umaknila, študentje pa so zbrali denar in so se pod drugimi imeni vseeno prikazali tam ter predstavljali raznovrstne neumnosti in nesmisle. Nasedli so vsi.

Ob obletnicah se spodobi pripraviti kakšen bonbonček, in tako so avtorji SCIgena pripravili SCIpher. Gre za program, ki uporablja SCIgenovo logiko, le da ima tudi način za vključevanje sporočil. Medtem ko SCIgen ustvari nesmiseln članek, SCIpher ustvari nesmiselno vabilo na konferenco, v katero skrije do 1024 znakov želenega besedila. Vabilo je videti kot običajen spam, ki ga raziskovalci prejemajo v svoje poštne predale s povabilom na sumljive konference, od katerega se ne morejo odnaročiti. Prave konference se namreč ne oglašujejo prek elektronske pošte (razen če ste uveljavljeni na področju). SCIpher seveda ponuja tudi obratno pot, to je dešifriranje tako tvorjenih povabil.