Tresenje kamere omogoča identifikacijo snemalca

Matej Huš

16. dec 2014 ob 09:44:00

Raziskovalci z izraelske univerze so ugotovili, da je način hoje oziroma gibanja nasploh človeku lasten, podobno kot prstni odtisi. To ni nič kaj novega, nova pa je izraba tega za identifikacijo snemalcev posnetkov s kamerami, ki jih nosimo, na primer Google Glass ali GoPro. Četudi se snemalca na kameri ne vidi in četudi je ta povsem tiho, ga je mogoče v dobršnem deležu primerov identificirati. Tehnika je seveda primerjalna, zato nam nič ne pomaga, če nimamo vsaj dveh posnetkov istega snemalca, kjer je avtorstvo enega znano. Zaradi YouTuba pa je takih posnetkov z znanim avtorstvom čedalje več.

Testirali so 34 oseb, ki so nosile bejzbolske čepice s kamerami GoPro. Algoritem za prepoznavanje gibanja in tresljajev je uspel v 88 odstotkih primerov pravilno ugotoviti, kdo je posamezen posnetek posnel. V povprečju so za identifikacijo potrebovali vsega 12 sekund.

Avtorja študije poudarjata, da je identifikacije snemalca pomembna v mnogo primerih. Po eni strani odvrača kraje tovrstnih kamer, po drugi strani pa je bo to pomembno pri analizi videoposnetkov raznih protestov, zborovanj in drugih javnih dogodkov, ki jih udeleženci mnogokrat objavijo na internetu. Včasih je zaradi različnih kaznivih dejanj treba ugotoviti, kdo je kakšen posnetek napravil, in tu je tovrstna tehnologija v pomoč.