YotaPhone je tudi e-bralnik

Matej Huš

5. dec 2013 ob 11:49:46

Mobilni telefoni imajo LCD-zaslone, ki so lični in z visoko ločljivostjo, a energijsko potratni in naporni za oči pri daljšem branju. Bralniki e-knjig uporabljajo e-črnilo (E-Ink), ki je manj slikovit, varčen in očem prijazen. Toda zakaj mobilni telefoni ne bi imeli obojega? Za to ni prav nobenega razloga, trdijo v ruskem podjetju Yota Device. Danes so v Evropi začeli prodajati YotaPhone, ki ima oboje.

To je značilnost, ki ga odlikuje v primerjavi z vso konkurenco. Na eni strani ima telefon običajen barven LCD-zaslon, ki po diagonali meri 4,3 palca in zmore prikazati ločljivost 720p. Na drugi strani pa najdemo stalno vključen prikazovalnik iz e-črnila, kjer se izpisujejo obvestila, tekstovna sporočila in podobno, seveda pa lahko na njem beremo tudi knjigo. Proizvajalec zagotavlja 60 ur branja z enim polnjenjem baterije (1800 mAh). Ostale mere so standardne, saj telefon tehta 146 gramov in je debel slab centimeter.

Glavno vprašanje je seveda, kako se obnese zaslon iz e-črnila. Ta zmore prikazati sliko z ločljivostjo 640 x 360, kar je malo. Zaslon tudi ni občutljiv na dotik, ampak ima na dnu območje, kjer ga lahko krmilimo z dotikom. V CNET-ovem pogovoru z izvršnim direktorjem Yota Devices je slednji povedal, da po njegovih podatkih povprečen uporabnik telefona dnevno kar 150-krat aktivira telefon, da bi pogledal nova obvestila, sporočila in podobne informacije. Če vse te informacije prikazuje e-črnilo na zadnji strani, zato telefon ne porablja energije, razen pri zamenjavi izpisa na zaslonu. Tako lahko uporabnik pogleda podatke, ne da bi trošil baterijo. Pojasnjuje tudi, da YotaPhone namenoma nima najmočnejših specifikacij (recimo procesor je le dvojedrni), ker to ni njegov namen. Želeli so ponuditi nekaj novega, naj pa najzmogljivejšega telefona.

Glavna pomanjkljivost sekundarnega zaslona je njegova podpora. Priložene aplikacije za sporočila, obvestila, Facebook in Twitter prek RSS ga sicer podpirajo, vse ostale, ki jih boste našli na spletnih tržnicah pa ne. Tako se uporabnost zreducira na branje e-knjig in prikazovanje omenjenih informacij. In tudi branje e-knjig ni tako prepričljivo kot na Kindu, ker od resolucije 640 x 360 čudežev pač ni mogoče pričakovati.

Pod pokrovom se ne skriva nič spektakularnega: procesor Snapdragon z 1,7 GHz, 2 GB pomnilnika, 32 GB prostora, kamero s 13 milijoni točk in pomožno kamero z milijonom točk itd. Vse skupaj poganja Android 4.2.2 Jelly Bean. YotaPhone je za 500 evrov na prodaj v Rusiji, Nemčiji, Avstriji in Španiji, kmalu pa bo tudi v drugih evropskih državah.