Najnovejši izliv radioaktivne vode iz Fukušime nič tragičnega

Matej Huš

4. okt 2013 ob 21:37:43

Iz Fukušime spet prihajajo informacije o uhajanju radioaktivne vode iz shranjevalnih rezervoarjev poleg poškodovane jedrske elektrarne. Iz zadrževalnika naj bi izteklo 430 litrov radioaktivne vode, kar je precej manj od avgustovskega izlitja. A ta podatek je sam zase popolnoma neuporaben.

Pri radioaktivnosti govorjenje o litrih in kilogramih ni na mestu; koristni podatki so o dejanski radioaktivnosti, ki jo merimo v becquerelih (Bq). En becquerel označuje en radioaktivni razpad na sekundo in je enota za aktivnost. Aktivnost vzorca je odvisna od njegove množine in razpolovnega časa, saj krajši razpolovni čas pomeni več razpadov v časovni enoti. Kljub temu pa iz becquerel težko kaj pametnega povemo o škodi, ki jo to radioaktivno sevanje povzroči živim bitjem.

Primernejša veličina bo količina energija, ki jo prejme kilogram obsevanega predmeta. To merimo v grayih (Gy) in sicer en gray pomeni joule prejete energije s sevanjem na kilogram. Pravimo, da merimo prejeto dozo. Ker pa imajo različne vrste sevanja različne vplive na človeško telo, je še koristnejša enota sievert (Sv). Ta označuje ekvivalentno dozo na biološki material, ki je v osnovnih enotah prav tako sestavljena kot J/kg, le da upošteva različen vpliv različnih vrst sevanja na telo. Seveda pa je pomembno, v kolikšnem času človek prejme tolikšno ekvivalentno dozo. Rentgensko slikanje zob prinese nekaj mikrosievertov, računalniška tomografija (CT) pa nekaj deset milisievertov. Doza, ki so jo prejeli ljudje v Fukušimi, je bila 0,05-0,07 Sv, najbolj izpostavljeni delavec pa je prejel 0,68 Sv. Človek letno iz okolja prejme 2-3 milisieverta, čemur se ne da izogniti; to nam pošiljata vesolje in Zemlja. Bistvena razlika med becquereli in sieverti je torej, kje stojimo. Becquereli označujejo jakost izhajajočega sevanja, sieverti pa merijo koliko sevanja prejme nek objekt.

Torej, v zadnjem izlitju naj bi v okolje ušlo 430 litrov vode z radioaktivnostjo 200.000 Bq/l, kar pomeni okoli 100 MBq. Sliši se veliko, a glede na to da en becquerel pomeni en radioaktivni razpad na sekundo, to ni tako grozna številka. Pravzaprav je precej neumna, saj brez dodatnih podatkov, kaj povzroča to radioaktivnost ne moremo napovedati niti kako hitro bo upadla niti kakšna bo jakost sevanja. Za perspektivo še tole: v avgustovskem izlitju je v okolico ušlo 300 ton vode z radioaktivnostjo 80 MBq/l. To pomeni, da je imel celoten izliv radioaktivnost okrog 24 TBq. Precej več, torej. Vseeno pa je razlog za tokratni izliv smešen, saj prizadeti rezervoar ni zgrajen na ravnih tleh, zato so vanj po pomoti natočili toliko vode, da je deževje že povzročilo prelivanje. In to ne hudo, saj je izteklo manj kot promil vse vode v rezervoarju.