PayPal beacon

Mandi

12. sep 2013 ob 22:48:41

Naj je spletno nakupovanje še tako popularno, se ogromno robe še vedno proda v fizičnih trgovinah, zato velika imena v e-commerce sceni že nekaj časa intenzivno razmišljajo, kako bi prišla še tja. Ena od opcij naj bi bila mobilna plačila - telefon imamo itak vedno v žepu, zakaj torej ne. O njih se veliko govori pred vsakokratno predstavijo svežih iPhonov (danes, hihi) oz. Droidov, pa potem nikoli nič ni.

Good Guy PayPal je mnenja, da so tokrat (pa res) našli recept. Pravi se mu beacon in je v bistvu usb ključek s pripadajočim polnilcem, ki bo stal $100 in naj bi ga trgovci vstavili v prvo vtičnico, ga priklopili na svoje brezžično omrežje ter vkucali svoje PayPal podatke. To bi potem bilo to. Naprava bi preko Bluetooh low energy zaznala kupce, takoj ko (s telefonom pri sebi) vstopijo v trgovino, ter jim omogočala plačilo brez kontakta s telefonom. Vse bi poklikal kar trgovec sam. To naj bi bilo, tako PayPal, dejansko še lažje kot poteg kreditne kartice.

Pa kar po vrsti. Naprava bo za začetek na voljo samo v ZDA, in še to zgolj pri izbranih trgovcih. Potrošnik kot tak bo potem rabil mobilni telefon z Bloetooth LE podporo (prvi je bil iPhone 4S, za njim pa vsi boljši Android/WP telefoni od lani naprej. Če boste gledali specifikacije, morajo vključevati Blootooth LE ali Bluetooth 4.0 dual-mode). Potem bo rabil najnovejšo PayPal aplikacijo, ki je za zdaj na voljo samo za Android in iOS, Windows Phone pa kljub LE podpori v WP8 še čaka. Tam si bo moral, za zdaj, tudi izrecno vklopiti beacon (opt-in, torej). Aplikacijo bo potem lahko zaprl in pozabil nanjo.

Potrošnikov PayPal profil se bo ob njegovem vstopu v trgovino oz. že ob približevanju trgovini (specifikacija pravi max 50 metrov, v praksi najbrž kakih 10 metrov) prikazal na prodajalčevem računalniku, kar bo super, ker bo osebje lahko stranko pozdravilo kar po imenu, ali ji denimo vnaprej pripravilo njeno najljubše naročilo (lekarne, burek shopi, max powah solariji, idr.) Restavracije bodo lahko takoj zabeležile željo po prosti mizi. Uparjanje naj bi trajalo vsega nekaj milisekund, potrošnik pa bo o njem obveščen s kratkim, značilnim piskom. Potem bo lahko izbral blago, ga odnesel do blagajne in se s prodajalcem zmenil za plačilo. PayPal naj bi od trgovcev zahteval obstoj "ustne potrditve", kakršnekoli že. Naročilo bo tako dokončno potrdil kar trgovec. Potrošnik ne bo rabil jemati telefona v roke, ne na njem pognati PayPal aplikacije, niti je imeti pognane v ozadju. Račun bo dobil kar po e-mailu. Bo le prišel, videl, odnesel.

Če bo potrošnik hotel več varnosti (vsaj sprva), bo lahko izklopil avtomatske check-ine v trgovino, ter plačevanje brez njegove ročne privolitve. V tem primeru bo telefon pač uporabil kot vsako drugo kreditno kartico. A PayPal upa, da bo takih čim manj. Pravijo, da podatka o prisotnosti v trgovini ne bodo delili z drugimi trgovci in da oglasov na podlagi te lokacije sigurno ne bo. Tudi naj (spet vsaj sprva) ne bi dovolili third-party aplikacij za platformo. Bodo pa dovolili prejemanje trgovčevih kuponov in posebnih ponudb na napravo oz. na e-mail, če uporabnik tega ne bo izklopil.

Zadeva se sliši zanimiva, prvi odzivi trgovcev pa naj bi bili zelo pozitivni. Najprej bo potrebno videti, ali se bo prijela, nato pa še, kaj bodo nanjo rekli evropski regulatorji, sploh ob dejstvu, da bo večina lokacijskih oz. drugače občutljivih storitev vklopljenih po privzetem -- če le vklopite beacon kot tak. Najbrž bo ščasoma vse vklopljeno že z namestitvijo PayPal aplikacije. Ta okoliščina je toliko bolj zaskrbljujoča ob dejstvu, da bodo podatki o uporabniku že zaradi povezave s plačilnimi storitvami bolj ko ne resnični in popolni. Večji razmah te storitve se pričakuje že prihodnje leto, morda leto po tem, in lahko si le predstavljamo, kar bi nekatere oglaševalske ali tržno raziskovalske hiše naredili za tovrstne, četudi "anonimizirane" podatke.

A strahu, kot kaže, ni ravno veliko. PayPalova izjava za javnost je denimo že na voljo na Rap Geniosu, kjer člani skupnosti (s smelo dozo humorja) anotirajo "resnični pomen" reperskih rim, pa njen vnos ne vsebuje prav nobenega trollanja. Interneti so očitno dobri do njih.