Prvikrat po dolgih letih rast prodaje skladb

Matej Huš

27. feb 2013 ob 12:13:44

Mednarodna federacija fonografske industrije (IFPI) je včeraj postregla s podatki o prodaji glasbe v letu 2012, ki razkrivajo presenetljiv zasuk navzgor. Prvikrat po letu 1999 so se na letni ravni prihodki od prodaje glasbe povečali, in sicer za 0,3 odstotka v primerjavi z letom 2011. Lani je bilo po vsem svetu s prodajo glasbe ustvarjenih 16,5 milijarde dolarjev prihodkov. Povečanje odpade na rovaš digitalne distribucije.

Leta in leta so se založniki pritoževali, da jim internet odžira kupce, saj je na internetu vse mogoče dobiti zastonj. Slednje je do neke mere res, a kupci so tudi na internetu pripravljeni plačati za kakovostno in primerno ponujeno vsebino, le pripraviti jo je treba znati. Očitno so se tega počasi le naučili. Glavnino je k rasti prispeval porast prodaje glasbe prek interneta in zaslužki od streaminga. Prihodki od digitalne distribucije, ki je na voljo že v več kot 100 državah (leta 2010 pa le v 23), so se povečali za devet odstotkov. V blagajno so prinesli 5,6 milijarde dolarjev ali 34 odstotkov vsega zaslužka. V nekaterih državah, kot denimo ZDA, Norveška, Švedska ali zanimivo tudi Indija, prodaja digitalnih vsebin že prekaša tradicionalne glasbene medije.

Skokovito se je povečalo število naročnikov na plačljiv streaming, ki jih je sedaj za 44 odstotkov več kot v začetku preteklega leta. Od teh digitalnih načinov distribucije še vedno 70 odstotkov prihodkov odpade na nakupe skladb, ki so se povečali za 12 odstotkov.

Zanimiva je tudi statistika najbolje prodajanih in poslušanih skladb. Med albumi je na prvem mestu Adelin 21, kar je fenomen, saj še nikoli ni bil isti album na prvem mestu dve leti zapovrstjo (21 je izšel januarja 2011 in hipoma osvojil poslušalce). Samo lani so prodali 8,3 milijona izvodov. Med singli vodi Call Me Maybe Carly Rae Jepsen z 12,5 milijona prodanih izvodov.

IFPI v vzpodbudnem poročilu navaja tudi nekaj težav, ki jih bo treba prebroditi oziroma odpraviti. Ena izmed njih so pollegalne in ilegalne storitve za streaming in tudi strani za prenos skladb, ki se v veliki meri financirajo iz oglasov. IFPI pričakuje, da bodo velike blagovne znamke prenehale podpirati to vedenje z odtegnitvijo oglaševalskega denarja. Druga težava so iskalniki, ki ob primernih ključnih besedah (recimo tudi samo "mp3") vrnejo kopico ilegalnih zadetkov. Google in podobni sicer zadetke že umikajo, a le na poziv. Nazadnje se IFPI obrača še na ponudnike dostopa do interneta, ki imajo škarje in platno v svojih rokah, da onemogočijo ilegalen promet. Če vam zadnji dveh rešitvi dišita po cenzuri, niste edini.