Po Wikipediji še Wikivoyage

Matej Huš

17. jan 2013 ob 02:00:07

Fundacija Wikimedia, ki jo poznamo predvsem po projektu brezplačne enciklopedije Wikipedije, je ob 12-letnici delovanja zagnala projekt Wikivoyage. Zgodba je pravzaprav precej bolj zapletena, saj ima projekt kljub mladosti že precej zanimivo zgodovino.

Projekt Wikivoyage se je začel že leta 2006, ko je ponujal informacije v nemščini in italijanščini. Vodilo ga je nemško neprofitno Združenje Wikivoyage (Wikivoyage Association) in kljub imenu ni imel zveze z Wikipedijo ali Fundacijo Wikimedia. Vsebina pa je nastajala na podoben način, to je s prispevki neplačanih prostovoljcev. Potem je tu še stran Wikitravel, ki je najbolj znana potovalna spletna stran z nepristranskimi informacijami. Naokoli je že od leta 2003, od leta 2006 pa je njen lastnik Internet Brands. Malo po prevzemu je pravzaprav nastal prvi Wikivoyage, ko sta se nemška in italijanska verzija odcepili (fork).

Da je bila situacija še bolj razdrobljena, je Fundacija Wikimedia lani julija začela razmišljati o svoji strani za potovanje. Upravni odbor Wikitravela je avgusta 2012 sprejel odločitev, da združijo moči s Fundacijo Wikimedia, pridružuje pa se tudi Wikivoyage.

Sedaj smo dobili uradne wiki strani o potovanju pod pokroviteljstvom Fundacije Wikimedia, ki so na voljo v angleščini, nizozemščini, francoščini, nemščini, italijanščini, ruščini, portugalščini, španščini in švedščini. Večina vsebine je seveda identične kakor na Wikitravelu, ki bo deloval še nekaj časa, potem pa bo počasi ugasnil.

Kaj to pomeni za uporabnike? Danes in jutri nič novega, saj vse z Wikitravela najdemo tudi na Wikivoyage. Sčasoma pa se lahko nadejamo kakovostnejše strani, saj ima Fundacija več finančnih sredstev za infrastrukturo in večji vpliv, ki se pozna pri novačenju prostovoljcev.