Nobelova nagrada za fiziko 2011

Matej Huš

4. okt 2011 ob 16:42:51

Teden Nobelovih nagrad nadaljujemo s fiziko, saj je Švedska kraljeva akademija znanosti danes razglasila prejemnike Nobelove nagrade za fiziko 2011. Nagrado prejmejo Saul Perlmutter (ZDA), Brian P. Schmidt (Avstralija) in Adam G. Riess (ZDA) za odkritje pospešenega širjenja vesolja na podlagi opazovanja oddaljenih supernov.

Da se vesolje širi vse od velikega poka, ki se je zgodil približno pred 14 milijardami let, je znano že več kot sto let. Precej bolj osupljivo je dejstvo, da ima vidno vesolje premer 93 milijard svetlobnih let. To logično pomeni samo eno, in sicer da se vesolje širi. Letošnji nagrajenci pa so odkrili, da je to širjene še pospešeno.

Leta 1998 sta dve skupini - eno je vodil Perlmutter, ki prejme polovico nagrade, v drugi sta delovala Riess in Schmidt, ki si bosta razdelila drugo polovico nagrade - ki sta tekmovali v kartiranju vesolja, odkrili, da se vesolje pospešeno širi. To sta odkrili z opazovanjem svetlobe oddaljenih supernov Ia, ki je bila šibkejša od pričakovanj (in izračunov). Šlo je za okoli 50 supernov, ki so svetile zelo šibko. Zamisel, da se vesolje širi pospešeno, je elegantna rešitev tega problema, a po drugi strani zelo radikalna ideja. Šele ko sta obe skupini prišli do enakih sklepov, je teorija dobila potrditev v znanstveni srenji.

Še vedno ni jasno, kaj povzroča pospešeno širjenje vesolja. Pripisujemo ga temni energiji, ki po trenutnih modelih predstavlja 73 odstotkov energije-mase vesolja. V resnici je temna energija le eleganten način, kako povedati, da nimamo dovolj vidne snovi oziroma energije, da bi se naše enačbe izšle. Narava temne energije je še vedno eden največjih nerešenih problemov fizike in astronomije.