Google danes čaka zaslišanje zaradi kopičenja osebnih podatkov

Mandi

21. sep 2011 ob 11:44:40

Če smo že pri vprašanju zasebnosti in (ne)vključevanja fb/tw/g+/ga widgetov na spletne sprani: predsednik upravnega odbora Googla, Eric Schmidt, bo danes pred ameriškim kongresom predstavil Googlovo stališče do uvedbe "Do-Not-Track" zakononov. Podjetje, ki obvladuje 70% iskalnega trga, skoraj celoten trg mobilnega iskanja in ima pomembno prisotnost drugje (storitve Mail, Calendar, Reader, Writer Blogger, Analytics ipd.), je seveda proti. Ključno vprašanje je, ali lahko spletne strani (npr. Cnet) in njihovi pogodbeniki (npr. Google, preko nameščenega Google Analytics vtičnika, ali Facebook preko Social Widgeta) zbirajo podatke o uporabnikovi spletni izkušnji. Google pravi, da ja; nekateri zainteresirani posamezniki, da nikakor ne, ker imamo tudi v javnosti pravico, da nas za božjo voljo ne sledijo na vsakem koraku.*

Organizacija za varstvo potrošnikov Consumer Watchdog je ob tej priložnosti pripravila posebno kampanijo. V prestolnico bodo poslali skupino pantomimikov, oblečenih v bele trenirke z napisom "Don't Be Evil". Ta skupina, imenovana "Google Track Team" (dobesedno Googlova atletska ekipa, ampak "track" se tukaj prevede v "sledenje" in ne "atletski stadion"), bo sledila naključnim mimoidočim, en korak za njimi, in dosledno ponavljala njihove geste.

Tovrstno vedenje bi verjetno motilo, da ne rečemo razjarilo, prav vsakogar. Ampak na spletu se nam isto dogaja, pa nas ne moti. Ko v Googlu iščemo za nekaj, kar nas zanima, Google to ve. Ko kliknemo na rezultat iskanja, povezavo v Gmailu ali v Readerju, Google to ve. Če pridemo na spletno stran, ki je Google neposredno ne kontrolira, lahko še vedno vedo, če je na spletišču nameščen Google Analytics ali Google+ vtičnik. Podobno je s Facebookom, ki zaradi tega agresivno promovira svoje družabnostne vtičnike. Podjetja lahko te podake, naj smo prijavljeni v Google ali ne (če smo, dobijo še piškotek) združijo v celovit profil posameznika, tovrstne informacije pa so izredno cenjene - za oglaševalce, policijo, zasebne detektive, sumničave partnerje, zaskrbljene starše.

Poanta Heisejevega "zakasnjenega nalaganja" (lazy loadinga) za družabnostne vtičnike je, da se ob nalaganju strani vtičnik ne naloži samodejno. Ponudnik zato ne more vedeti za naš obiska določene strani oziroma vsebine. Če uporabnik to dejansko želi, lahko s klikom vtičnik omogoči - šele takrat se sproži tudi zahtevek na tretji strežnik. Uporabnik s tem zavestno nadzoruje svojo zasebnost. Kako zelo to moti Facebook, kaže odziv na Heisejevo dejanje - obtožili so jih kršitve pogojev uporabe, saj so prikazali "sivo, neavtentično različico logotipa".

* Novembra bo ameriško vrhovno sodišče presojalo, ali sme policija na osumljenčev avto namesti GPS sledilnik brez sodne odredbe. Policisti vztrajajo, da je ne rabijo, saj spremljajo le vožnjo na javnem prostoru (cesti).