Dunbarjevo število velja tudi na spletnih socialnih omrežjih
Matej Huš
31. maj 2011 ob 11:16:53
Dunbarjevo število je odkril britanski antropolog in evolucijski psiholog Robin Dunbar, ki jo preučeval socialno okolje primatov. Ugotovil je, da primati vzdržujejo socialne stike z omejenim številom osebkov. To ni presenetljivo, mnogo bolj zanimivo pa je, da je našel korelacijo med številom osebkov in velikostjo možganov. Ko je podatke ekstrapoliral na človeka, je rezultat zaokrožil na številko 150. S približno toliko ljudmi lahko človek vzdržuje stabilne odnose, tako da še pozna vse člane skupine in tudi njihove medsebojne odnose, je zaključil. To število se zato imenuje Dunbarjevo število.
Veljavnost teh ugotovitev so znanstveniki kasneje mnogokrat potrdili, poleg tega pa tudi v zgodovini najdemo vrsto primerov zanje, recimo velikost pradavnih vasi, vojaških enot in modernih adresarjev. Bruno Gonçalves je z ekipo znanstvenikov iz Indiane pokazal, da moderna tehnologija tega števila ne more spremeniti.
Raziskovali so socialne mreže na Twitterju, in sicer število prijateljev. Da sta dva človeka prijatelja, ni dovolj, da zgolj sledita objavam drug drugega, ampak je nujno, da sodelujeta v rednih pogovorih in komunikaciji. Raziskovalci so analizirali tri milijone uporabnikov Twitterja in ugotovili, da takoj po začetku uporabe storitve njihovo število prijateljev raste, dokler ne doseže točke nasičenja. Ko jo doseže, se začnejo bolj osredotočati na ljudi, s katerimi imajo močnejše vezi, medtem ko z ostalimi ne komunicirajo več toliko. Izkazalo se je, da je točka nasičenja povsem v skladu z Dunbarjevimi napovedmi - okoli 150 ljudi. Zdi se, da je ta odvisna od velikost in zmogljivosti možganov, zato je s tehnologijo ne moremo povečati.