Google si popravlja ugled v Evropi

Matej Huš

16. maj 2011 ob 22:41:38

Googlovemu sloganu Ne bodimo zlobni (Don't be evil) navkljub ima podjetje največ težav s svojim renomejem v Evropi. Težave zaradi zbiranja podatkov o brezžičnih omrežjih, nenehna trenja Street Viewa z lokalno zakonodajo za varovanje zasebnosti, zbiranje podatkov uporabnikov Androida, tožbe zaradi nedovoljene digitalizacije knjig in podobno so pošteno načeli ugled Googla, ki mu na tradicionalno konzervativnem evropskem trgu ogromna finančna sredstva in tržna kapitalizacija niso prav nič v pomoč. Nasprotno, Evropejci se počasi začenjajo Googla bati, zato si podjetje prizadeva svoj ugled v Evropi popraviti, piše The New York Times.

Pri tem pa se je potrebno državljanom vsake države dobrikati nekoliko drugače. Na Irskem je Google od slabe banke (to je vladna agencija, kamor je bila prenesena toksična pasiva irskih bank) za 100 milijonov dolarjev kupil najvišjo stavbo v Dublinu. V Nemčiji, kjer imajo najglasnejše pomisleke zoper poseganje v zasebnost, je Google zato najavil odprtje Inštituta za internet in družbo v Berlinu, ki bo preučeval zasebnost in ostale izzive digitalne dobe. V Franciji, kjer se najbolj na udaru zaradi digitalizacije knjig, ki so jo izvedli mimo francoske zakonodaje, se selijo na elitno lokacijo v Parizu, kjer sta nekdaj domovali Francoska železnica in kasneje zavarovalnica AXA. Tam bo odslej Googlov kulturni center.

Poleg tega Google razrešuje tudi pravne tegobe, saj so se poravnali v protimonpolnih postopkih v Franciji in Italiji, sklenili dogovore o skeniranju knjig z Italijo, Avstrijo in Češko ter nekaterimi francoskimi založniki. Na Poljskem pa so začeli ponujati brezplačen internetni dostop za majhna podjetja, kar širijo tudi v druge države.

Google ni prvo ameriško podjetje, ki je ugotovilo, da je evropsko prebivalstvo zelo občutljivo in pripisuje velik pomen vtisu podjetja. S podobnimi težavami so se od največjih borili že IBM, Intel, Microsoft, McDonald's in Disneyland. Vsakokrat je bilo pomembno, da so podjetja pokazala, da jim ni vseeno za Evropo, da ne bodo vsiljevala ameriškega načina poslovanja in življenja, ter da ne bodo zgolj izkoristila starega kontinenta za dobiček. To je spoznal tudi Google in intenzivno začel graditi na svojem ugledu. Navsezadnje je Evropa pomemben trg, saj recimo samo v Veliki Britaniji Google zbere 11 odstotkov vseh svojih prihodkov.