Deset let pozneje se protimonopolni nadzor Microsofta v ZDA končuje
Matej Huš
12. maj 2011 ob 08:50:36
Pred desetimi leti je ameriško sodišče odločilo v protimonopolnem postopku, da se mora Microsoft razdeliti v dve podjetji. Proces dvajsetih ameriških zveznih držav in pravosodnega ministrstva zoper Microsoft se je začel 18. maja 1998, na njem pa so dokazovali, da ima Microsoft monopol na trgu operacijskih sistemov za osebne računalnike in brskalnikov, kar izkorišča za nedovoljeno integracijo. Naslednje leto 5. maja je sodišče odločilo, da je šlo v resnici za nedovoljen monopol, zato se mora Microsoft razdeliti v dve podjetji - proizvajalca operacijskih sistemov in vsega ostalega.
Microsoft se je na razsodbo pritožil in leta 2001 so izposlovali poravnavo, ki ni več predvidevala razdelitve, ampak zgolj primerno obnašanje Microsofta, na primer razkritje API-jev razvijalcem tretjim aplikacij. Poleg tega Microsoft ni smel na drugih področjih kaznovati konkurentov za prodajo konkurenčne programske opreme, pravosodno ministrstvo pa je začelo desetletni nadzor nad monopolnimi praksami podjetja.
Danes se desetletni nadzor podjetja izteče. Zanimivo je pogledati, kako se je svet spremenil v teh desetih letih in kako so sedaj aktualne povsem druge tehnologije. Vprašanje je, ali je zaradi Microsofta v zadnjih 10 letih tehnološki razvoj potekal kaj počasneje. V Googlu pravijo, da sploh ne. Motor razvoja so bili odprtokodni izdelki. Danes imamo oblačno računalništvo, giganta Google in Apple, ki sta revolucionirala svet mobilnih naprav, in počasno odmiranje namiznih računalnikov na drugi strani.
Čeprav se je zdel Microsoft pred desetimi leti s tržnim deležem Windows in Internet Explorerja nad 95 odstotki nepremagljiv, imamo danes povsem zdravo konkurenco v obliki odprte kode.