Vrhovno sodišče ZDA: Korporacije nimajo pravice do zasebnosti po FOIA

Matej Huš

3. mar 2011 ob 18:27:16

Ameriško vrhovno sodišče je v znanem primeru proti ameriškem operaterju AT&T razsodilo, da korporacije nimajo pravice do zasebnosti (personal privacy), ki bi jih ščitila pred obvezo razkritja nekaterih informacij javnega značaja. To pomeni, da se ne morejo sklicati na izjemo 7(c) v zakonu o dostopu do informacij javnega značaja (FOIA), ki dovoljuje neobjavo informacij, če bi te predstavljale neutemeljen poseg v zasebnost.

Zgodba se začene leta 2004, ko so ugotovili, da je AT&T od zvezne vlade prejemal preveč denarja v programu subvencioniranja širokopasovnega internetnega dostopa za šole. Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) je sprožila preiskavo zoper AT&T, ki ji je predal na tone različnih dokumentov. Takrat sta se sprti strani poravnali s plačilom pol milijona dolarjev in napovedjo o boljšem nadzoru v AT&T. Toda konkurenčni CompTel je takrat vložil zahtevo za vpogled v dokumente, ki jih je bil AT&T posredoval FCC, in preprečil tiho zaključitev primera.

AT&T se je branil, da dokumentov FCC ne more pokazati, ker bi šlo za nesorazmeren poseg v zasebnost podjetja AT&T, kar je po veljavnem FOIA eden izmed razlogov za zavrnitev zahteve. Pritožbe so se vlekle vse do Vrhovnega sodišča, ki je soglasno odločilo, da se podjetja ne morejo sklicevati na izjemo 7c v FOIA. To pomeni, da se omenjena klavzula ne more uporabljati za zavrnitev izročitve dokumentov in da bo, vsaj v teoriji, do dokumentov v ZDA lažje priti.